Starajú sa o seba na jednotku? Svetový deň zdravia v Balete SND!


Balet SND: Sezona 2017 - 2018

Zdravie je pre každého človeka to najcennejšie. Pokiaľ nám nič nie je, nevenujeme svojmu zdraviu veľa pozornosti a to je chyba.  V prípade tanečníkov je to však iné. Telo je ich pracovným a umeleckým nástrojom a väčšinou mu dávajú poriadne zabrať. Aj oni sú však len ľudia a niekedy sa na ich zdravotnom stave podpíše stres. Na čo sa primárne sústredia?

BRATISLAVA, 6. apríla 2018 (zazivasen.sk, Natália Jabůrkova)
Téma menom cukor

Na sladké si potrpí sólistka Baletu SND Silvia Najdená, ktorú ste mali možnosť vidieť napríklad ako Grušenku v balete Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci. Už keď sme riešili tému jedlo, bola jednou z mála, ktorá sa otvorene „priznala“, že nie je schopná existovať bez čokolády. Podobným prípadom je aj členka Baletu SND Japonka Isa Ichikawa. „Sladké jem najmä počas skúšok, lebo moje telo si cukor ako rýchlu energiu pýta. Okrem toho sa ale cukru vyhýbam. Nesladím kávu a mimo skúšok nemaškrtím. Myslím si, že to sladké, čo zjem počas skúšok, mi stačí. Patrím k tým, ktorí si radi zájdu po predstavení na pivo ale to je zdravé, keďže v ňom sú vitamíny.“ Dodala so smiechom. Momentálne túto tanečnicu trápia problémy s haluxom a tak sa sústredí najmä na tento problém.

Netreba podceňovať vitamíny

Najmä ak patríte k tým, ktorí neholdujú konzumácii ovocia a zeleniny. Demi sólistka Baletu SND Klaudia Görözdös na ne nedá dopustiť: „Jem úplne normálne ako každý človek. Nedržím žiadne diéty a priznám sa, že sa ani nenechávam očkovať proti chrípke. Užívam ale vitamíny – Omega 3 mastné kyseliny, magnézium a vitamín D. Tie si dávam pravidelne.“ Klaudia sa ale vyhýba cukru. Kávu pije čiernu a sladké neje. „U mňa konzumácia sladkého záleží od obdobia. V puberte som jedávala čokoládu na raňajky, ale teraz sladké vôbec nepotrebujem. Ak na sladké dostanem chuť, tak si ho samozrejme doprajem, nie je to však na pravidelnej báze.“ Klaudiu Görözdös opäť uvidíte ako Júliu v balete Romeo a Júlia- Tak ako včera už 11. apríla. Ako jej partner sa po prvý raz predstaví Evgenii Korsakov.

Gyrotonic, Crossfit aj posilka

V zdravom tele, zdravý duch. V prípade našich tanečníkov to platí dvojnásobne. Zástancom zdravého životného štýlu je Belgičan Glen Lambrecht. Pravidelne chodí do posilňovne a snaží sa zdravo stravovať. Je tým typom človeka, ktorý vás vezme cvičiť a potom na kura na prírodno so šalátom. Popritom vás bude nadšene podporovať. „Snažím sa cvičiť, aby som pracoval na relaxácii svalov, ktoré bežne preťažujem alebo na častiach tela, s ktorými mám problém. Naposledy som si zranil členok a tak som ho za pomoci cvikov od fyzioterapeuta rehabilitoval. Jedlo je pre mňa dôležité. Snažím sa jesť zdravo a ľahko. Samozrejme, že niekedy prídu aj cheat days. Vtedy si dám aj nezdravé jedlo.“ Keď ho skolí viróza, tak sa ju snaží klasicky vyležať a piť veľa tekutín.

Špeciálnemu cvičeniu sa venuje aj sólistka Baletu SND Austrálčanka Chelsea Andrejic. O svoje telo sa stará za pomoci Gyrotonicu – forme pohybovej terapie, vďaka ktorému sa precvičuje a spevňuje aj svalstvo, s ktorým človek bežne nepracuje.

Medzi mimoriadne aktívne ženy patrí aj sólistka Baletu SND Tatum Shoptaugh. Už v mladosti sa aktívne venovala lyžovaniu. Napokon však zvíťazil tanec. „Vo forme ma samozrejme udržiava balet, ale nevyhýbam sa rôznorodý športom. Rada sa venujem aj crossfitu a som presvedčená, že rôznorodosť pohybových aktivít je len ku prospechu veci.“ Pre Tatum to je kondícia, ktorá jej pomôže k maximálnemu výkonu.

Strava je základom dobrého zdravia

Tatum Shoptaugh sa v jedle neobmedzuje. „Moja profesia je veľmi náročná a snažím sa vždy dať môjmu telu to, čo potrebuje a to, čo si „pýta“. Každý deň je iný a od toho závisí aj môj jedálniček. Dôležité je, aby bola moja strava vyvážená a obsahovala všetko: bielkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu a vitamíny.“ Jej výkony môžete momentálne oceniť najmä v balete Giselle, kde stvárňuje titulnú postavu.

Na čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny si potrpí členka súboru Anna Vágnerová. Surové zeleninové a ovocné šťavy sú detoxikačné a dokážu rýchlo zásobiť a vyživiť bunky potrebnými prvkami a enzýmami. Tie sú v takejto forme pre náš organizmus ľahko vstrebateľné a súčasne ho nezaťažujú. „Verím tomu, že človek si môže dať čo chce, pokiaľ to je to v malých množstvách. Telo si samo povie, čo potrebuje. Všetko je v hlave a človek sa nesmie zbytočne stresovať.“

Proti stresu bojujú aj cestovaním

Väčšina zahraničných členov súboru využíva voľno na cestovanie a spoznávanie nových kultúr. Mergim VeselajTatum Shoptaugh sa spoločne vybrali do New Yorku. Veľkonočné sviatky využili k ceste do Nemecka aj ďalšie dva manželské páry – prvý sólista Baletu SND Artemyj Pyzhov spolu so sólistkou Mariou Rudenko, demi sólista Viacheslav KruťViktoria Zinovieva. Navštívili mnohé atrakcie a nebránili sa ani lokálnemu nemeckému jedlu.

Do Londýna sa za priateľmi vybrala sólistka Chelsea Andrejic. Doma vo Viedni trávi veľkonočné sviatky Isa Ichikawa, ktorá trávi s rodinou takmer všetok voľný čas

Balet SND praje šťastný Svetový deň zdravia! Dávajte si na seba pozor a nezabudnite relaxovať – aj na našich predstaveniach.