Ako sa telom ponoriť do ľudskej duše


eifman ballet cajkovskij pro et contra

Depresívny neurotik, ktorý celý život trpel kvôli svojej homosexuálnej orientácii. A geniálny skladateľ, ktorého trápenie bolo nesmierne hlboké, no tvorivý svet obrovský.

 

BRATISLAVA, 19. júna 2018 (Jena Opoldusová, Pravda)

„Túžil som vytvoriť dielo, v ktorom by som poodhalil závoj tajomstva Čajkovského tvorivých útrap,“ priznáva choreografický mág Boris Eifman, korému hudba veľkého ruského hudobného romantika počarila azda najviac. Jeho baletnému eposu Čajkovskij: Pro et contra tlieskali od premiéry tisícky divákov na celom svete. Dvoma vystúpeniami prominentného petrohradského súboru Eifman Ballet vyvrcholí 26. a 27. júna v Slovenskom národnom divadle medzinárodná prehliadka Eurokontext.sk.

Tento ročník je zameraný na hudobno-dramatický žáner a v priebehu júna ponúka program plný dramaturgicky zaujímavých inscenácií z Poľska, Česka, Maďarska a Ruska. K štyrom operným a trom baletným predstaveniam, ktorými sa predstavia hosťujúce súbory, pridalo hostiteľské SND v každom žánri rovnaký počet vlastných inscenácií.

„Možnosti ľudského tela sú unikátne a zaslúžia si, aby sa rozvíjali. Nejde len o techniku, ale aj duchovnosť. Ponor do ľudskej duše sa dá vyjadriť len novým spôsobom tanca. Myslím si, že sme našli symbiózu medzi tradičnou ruskou baletnou kultúrou 19. a 20. storočia a všetkými výdobytkami súčasných svetových choreografov,“ pokračuje Boris Eifman. Novým tancom plným emócií vypovedá o súkromných i tvorivých peripetiách, úderoch osudu a utrpeniach, ktoré sa odrážajú v tragických momentoch Čajkovského hudby. Ponára sa do skladateľovej duše, prostredníctvom fantázie objavuje nové dimenzie vnútorných svetov.

Viac sa dočítate TU.