Jozef Varga sa presadil ako baletná hviezda v Amsterdame: Na kus reči si ma zavolala aj kráľovná


Jozef Varga

Presadil sa vo svetovom balete. Rodák z Tvrdošoviec (okr. Nové Zámky) si užíva slávu za hranicami Slovenska.

 

BRATISLAVA, 29. augusta 2018 (cas.sk)

Jozef tancoval na viacerých európskych scénach a tanec je pre neho zmyslom života, pre ktorý sa zatiaľ vzdal nielen sna založiť si rodinu, ale aj niektorých športových aktivít. Jeho umenie si všimla aj bývalá holandská kráľovná, ktorá ho dokonca pozvala do paláca. Je balet výnosné povolanie alebo len tvrdá drina?

Pri hudbe sa natriasal už odmala. Jeho život sa zo dňa na deň zmenil, keď ho mama prihlásila v ôsmich rokoch do tanečnej školy v Nových Zámkoch, kde objavili jeho obrovský talent a odporučili ho na štúdium na konzervatóriu.

„Po škole som študoval v Monte Carle a tam sa mi otvorili oči a na Slovensko som sa už nevrátil,“ spomína na svoje začiatky Jozef. Odtiaľ sa dostal do Zürichu vo Švajčiarsku a pred jedenástimi rokmi zakotvil v holandskom Amsterdame. Jeho domovskou scénou je Holandský národný balet, jedna z najprestížnejších baletných a operných scén na svete. A tam talentovaný Slovák doteraz zažiaril už v desiatkach úloh. „Tancoval som všetky svetoznáme baletné úlohy, splnil som si naozaj všetky sny. Najkrajšia pre mňa však zostane rola v Giselle, čo bol môj prvý balet,“ vyznáva sa rodák z Tvrdošoviec.

Najhoršiu a zároveň najkomickejšiu scénu zažil na predstavení Romea a Júlie, keď technici zabudli priskrutkovať balkón. „Ten sa zrútil na pódium, ale Júlia vyšla a len vtipne skonštatovala: ,Kde mám balkón?‘“ smeje sa baletný sólista.

Tvrdá drina verzus finančná odmena

Hoci to na prvý pohľad tak nevyzerá, balet je tvrdá drina. Jozef denne trénuje aj sedem hodín a boli dni, že naraz skúšal až deväť úloh. Nie je teda nič nezvyčajné, že spáli poriadne veľa kalórií, s diétami si teda ťažkú hlavu nerobí. „Snažím sa jesť, koľko sa dá, pokojne si dám kačicu, knedľu a kapustu,“ tvrdí štíhly tanečník, ktorý sa musí obmedzovať len v športe.

„Máme zakázané robiť športy, ako sú korčuľovanie alebo lyžovanie, a tak to nerobím. Nechcem svoje telo vystavovať takému zbytočnému riziku,“objasňuje. Kto by čakal, že špičkoví baletní sólisti za tvrdú drinu a odriekanie dostávajú kráľovskú odmenu, je na veľkom omyle. „V New Yorku zarábajú baleťáci najviac, dostávajú aj 10 000 dolárov, v Európe veľmi nie. Keď som odišiel z Zürichu do Amsterdamu, dostal som o tisíc eur menej, ale stálo to za to,“ hovorí na margo finančného ohodnotenia.

Pozvanie do paláca

Na predstavenie do národného baletu v Amsterdame chodila často aj bývalá holandská kráľovná Beatrix (80), ktorá podľa Jozefových slov balet doslova hltala. Často za tanečníkmi chodila po predstavení aj do zákulisia.

„Spomínam si, ako raz prišli z paláca, že pozýva na večierok tanečníkov, že sa chce s nami porozprávať… Kráľovná Beatrix milovala tanec,“spomína na stretnutia s bývalou panovníčkou.

Hoci je teraz Jozef takmer na sklonku svojej kariéry, pár rokov si chce život na javisku ešte vychutnávať. „Zvažujem, že po skončení kariéry začnem študovať. Na Slovensko sa však zatiaľ nechystám vrátiť,“ dodáva s tým, že mal v živote šťastie, pretože až na jeden úraz sa mu vyhýbali zranenia, a tak mohol robiť svoju prácu naozaj naplno.

 

Video z rozhovoru nájdete TU