Istropolis na nohách: Lúčnica predviedla fenomenálne vystúpenie z tvorby Štefana Nosáľa


Lúčnica - Svadba spod Poľany

Štefan Nosáľ. Výnimočný umelec, ktorého stopa ostane na umeleckom poli už navždy. Za roky pôsobenia v Lúčnici dokázal, že úspech môže dosiahnuť každý, dokonca aj so slovenským ľudovým umením, ktoré povýšil na svetový formát.

BRATISLAVA, 27. október 2018 (slovenka.zenskyweb.sk, Veronika Stojáková)

Potvrdilo to aj včerajšie vystúpenie v bratislavskom Istropolise, kde pri príležitosti jeho nedožitých 91. narodením pripravili dychberúce predstavenie, ktoré postavilo na nohy celé publikum!

Umelecký súbor Lúčnica sa stal reprezentatívnym predstaviteľom ľudového umenia, ktorý už roky rozdáva neopakovateľné plody bohatej tradície doma i v zahraničí. Súbor, ktorý sa vďaka Štefanovi Nosáľovi stal významnou národnou inšitúciou v oblasti umeleckého spracovania, interpretácie a uchovávania folklóru, vystúpil počas včerajšieho večera vo vypredanom Istropolise. Počas takmer dvojhodinového programu tanečníci predviedli to najlepšie z profesorovej tvorby a potvrdili, že jeho odkaz zostáva naďalej živý.

Sprievodnou črtou podujatia bola aj výstava fotografií zo Slovenského Dňa kroja, prostredníctvom ktorých sa nadšenci a milovníci folklóru mohli nadýchať atmosféry, ktorá počas septembra vládla na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Vystúpenie sólistov Lúčnice prišla podporiť aj generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková, vďaka ktorej sa myšlienka Dňa kroja uskutočnila a pretavila v nádherný, neopakovateľný deň, ktorý spojil generácie.

Program obsahoval obrazy zo života ľudu

Program otvorila Započinka, dynamický krútivý párový tanec zo stredného Slovenska, z oblasti Podpoľania. Následne si návštevníci pozreli hry dievčat pri tlčení ľanu, fígle mládencov pri mlátení obilia, dievčenskú tanečnú fantáziu z Gemera, zobrazujúcu pestovanie a spracovanie maku. Obraz “Dve piesne spod Poľania” bol sprevádzaný hrou na fujare.

Diváci si taktiež mohli vychutnať Zbojnícky tanec, historicky prvú tanečnú choreografiu profesora Štefana Nosáľa z roku 1951. Krása ľudového umenia zo Zemplína bola vyobrazená pri tanečných hrách s fľaškami a rýchlej tradičnej polke.

Počas programu sme videli aj virtuózne melódie pre cimbal, spracované na témy piesní z oblasti Myjavy, slávnostný párový tanec z Horehronia a obraz “Svadba spod Poľany”, ktorý zahŕňal vítanie svadobných prier, mládeneckú rozlúčku, posledné vohľady, odobierku, sobáš, hostinu, snímanie party, vyberanie nevesty aj svadobné veselie.

Celý program bol sprevádzaný Ľudovou hudbou Lúčnice pod vedením primáša Martina Sleziaka.

Podrobnú fotogalériu nájdete TU.