Labutie jazero pre Alicu Hoppeovú


Alica Hoppeová ŠDK

Skvost svetového baletu, Čajkovského Labutie jazero, ktorý uviedlo Štátne divadlo Košice opäť v utorok 23. októbra, bolo darčekom k oslavám 85. narodenín skvelej tanečníčky a pedagogičky Alice Hoppeovej.

 

BRATISLAVA, 30. októbra 2018 (sdke.sk)

Takmer tri desaťročia patrila k stáliciam košického baletu a neskôr ako pedagogička v súkromnej baletnej škole vychovala množstvo budúcich baletiek.

Z týchto pľuzgierov majetok nevytlčiete,“ vravievala skvelá baletka, ktorá sa narodila 25. októbra 1933 v Bratislave. Balet jej bol osudný, ako dvojročná vypadla z okna, zlomila si pravú nohu, ktorú mala dva roky v sadre. Lekári jej odporúčali cvičenie a tak ju rodičia prihlásili na balet. Nikdy to neoľutovala. Študovala u pedagogičky Elly Fuchsovej-Lehotskej v Bratislave. Ako sedemnásťročná prišla do Košíc a od roku 1950 začala svoju divadelnú kariéru. Najskôr ako členka baletného zboru, ale svojím talentom a húževnatosťou sa vypracovala na sólistku. Počas kariéry stvárnila veľa nádherných postáv. Prvou hlavnou úlohou bola rola Orgovánový kvet v Spiacej krásavici. Nasledovali ďalšie ako napr. Odília v Labuťom jazere, Tereza v Rytierskej Balade, Fontána v Čajkovského – B mole či Giselle. Úzko spolupracovala s choreografom Remarom. Svoju divadelnú kariéru skončila ako 42 – ročná a začala pracovať ako trénerka a repetítorka. Za svoju prácu v divadle získala viacero ocenení vrátane jedného z najvyšších vtedajších štátnych vyznamenaní. Neskôr si založila súkromnú baletnú školu, z ktorej vyšlo veľa budúcich baletiek. Je stále aktívna a nezabúda na divadlo. Často spomína na svoje  baletné úlohy a aj na deti z baletnej školy. ktoré ju tiež navštevujú. Všetko najlepšie, pani Alica.