Michail Baryšnikov: Keď som sa rozhodol pre tanec, vedel som, že nechcem len tancovať


BRODSKY/ BARYSHNIKOV

Nazývajú ho ikonou svetového tanca, multitalentom, legendou.

 

BRATISLAVA, 20. marca 2019 (dennikn.sk, Eva Gajdošová)

Najvýstižnejšími sú slová nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Josipa Brodského, ktorý raz na adresu svojho priateľa povedal: „Toto je viac než balet, je to metafyzika.“ MICHAIL BARYŠNIKOV po prvý raz prichádza na Slovensko, aby sa predstavil v monodráme na motívy básní Josipa Brodského. Deväťdesiatminútovú inscenáciu s názvom Brodsky/Baryshnikov v réžii Alvisa Hermanisa uvedie 20. a 21. marca v SND.

Čo predstavovalo najsilnejší motív pre tvorbu monodrámy Brodsky/Baryshnikov? Bola to poézia Josifa Brodského, nápad režiséra Alvisa Hermanis, či vplyv vášho priateľstva s Brodským a spomienky naňho?

To všetko zohralo svoju úlohu. Pôvodná myšlienka však nebola moja – prišiel s ňou Alvis Hermanis. Vedel, že s Brodským sme boli veľmi blízki priatelia. Hermanis sám v mladosti čítal Brodského poéziu, ktorá ho veľmi ovplyvnila. Veľa sme spolu hovorili o mojom vzťahu s Brodským, o priateľstve, ktorému sme sa tešili dvadsať dva rokov. O niekoľko mesiacov mi vraví: „Čo by si povedal na to, že by sme urobili spolu hru, ktorú by som režíroval? Išlo by o poetickú cestu minulosťou a Josifovou poéziou.“ Chvíľu trvalo, kým sa nám podarilo myšlienku zrealizovať. Išlo totiž o viac, než len postaviť sa v divadle pred publikum a recitovať poéziu. Monodrámu sme umiestnili do zimnej záhrady, ktorá akoby pochádzala z éry belle époque prelomu 19. a 20. storočia, pričom samotné miesto môže byť kdekoľvek – v Baltských republikách, vo Viedni či v Petrohrade. Chvíľu mi trvalo, kým som všetko zvážil, veď uviesť poéziu v divadle je totiž veľmi náročný projekt. Hermanis mi však priblížil svoj prístup a presvedčil ma. No všetky myšlienky a rozhodnutia spojené s monodrámou sú jeho.

Vzhľadom na váš vzťah k jeho poézii získať vás pre projekt asi nebolo veľmi ťažké.

Veruže bolo! Najmä som nechcel vzbudiť dojem, že zneužívam osobný vzťah s priateľom a spomienku naňho – bolo by to vulgárne. Musel som byť o tom nadobro presvedčený. Potom to bola už len otázka tvrdej práce, skúšky, čítačky.

Monodrámu tiež možno vnímať ako váš osobný hold Brodského úsiliu vzbudiť vo verejnosti záujem o poéziu. Po príchode do Spojených štátov bol údajne Brodský rozčarovaný z toho, že v porovnaní s vtedajšími Rusmi, Američania nemali o poéziu až taký záujem. Mysleli ste aj na toto pri príprave monodrámy?

S Brodským som nie celkom súhlasil, že Američania sa o poéziu nezaujímajú. Spojené štáty sú jedinečný svet, do ktorého neustále prichádzajú ľudia. Spojené štáty sa stali domovom..

Celý článok si môžete prečítať TU.