V Hriňovskej drevenici zriadia pamätnú izbu venovanú choreografovi Lúčnice Štefanovi Nosáľovi


Na snímke Štefan Nosáľ pri príležitosti slávnostného galaprogramu Lúčnice k životnému jubileu profesora Štefana Nosáľa.

Mesto Hriňová zriadi pamätnú izbu venovanú slávnemu hriňovskému rodákovi Štefanovi Nosáľovi.

 

BRATISLAVA, 11. marca 2019 (webnoviny.sk)

Ako informuje stránka mesta, samospráva získala na tento účel grant 21 500 eur v rámci výzvy Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. Projekt je financovaný z členského príspevku Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja.

Pamätná izba venovaná významnému rodákovi bude zriadená v priestoroch Hriňovskej drevenice a bude súčasťou vznikajúceho múzea histórie, tradícií a ľudovej kultúry.

Rekonštrukčné a záchranné práce pri využití pôvodných technológií trvajú od jej zakúpenia mestom Hriňová na jar 2016 až dodnes,“ informuje samospráva.

Štefan Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v Hriňovej v rodine horára. Dlhoročný umelecký šéf, choreograf a režisér súboru Lúčnica zomrel vo veku 90 rokov 22. júla 2017.

Vyštudoval stavebnú fakultu v Bratislave, neskôr fakultu choreografie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas vysokoškolského štúdia bol tanečníkom v Lúčnici. V roku 1949 sa stal tanečníkom Lúčnice ako člen mužskej skupiny Odzemkári, ktorá bola považovaná za jednu z jej základných zložiek a onedlho bol zvolený aj za vedúceho tanca a choreografa tejto skupiny.

Od roku 1951 prevzal pozíciu hlavného choreografa Lúčnice. Jeho takmer 70-ročné kontinuálne umelecké vedenie Lúčnice sa považuje za svetový unikát. V roku 1968 mu udelili titul zaslúžilý umelec a v roku 1989 národný umelec, v roku 1997 získal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

V roku 2007 mu prezident udelil Pribinov kríž I. triedy za významný prínos k rozvoju slovenskej kultúry. Je nositeľom aj radu ďalších cien. Posledné – Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí za výnimočný umelecký prínos a vynikajúcu prezentáciu Slovenska v zahraničí profesorovi Nosáľovi udelil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák 2. februára 2017.