Úspešný brazílsky choreograf: Slovensko je miesto, kde som mohol rýchlo rásť


Daniel De Andrade

Bolestivé zranenia, nekompromisná kritika i prísna disciplína. Na pohľad krehkí tanečníci čelia fyzickému aj psychickému tlaku. O odvrátenej tvári tanca a úspešnom príbehu na Slovensku sme hovorili s uznávaným choreografom Danielom de Andrade.

 

BRATISLAVA, 29. marca 2019 (aktuality.sk, Monika Radošovská)

S baletom začal na vysokej škole, na svetových pódiách pretancoval vyše 20 rokov. Podobné to bolo aj choreografiou, ktorá sa stala jeho vášňou.

Napriek neskorým začiatkom sa sympatický Brazílčan DANIEL DE ANDRADE stal vyhľadávaným tanečníkom, ktorý pôsobil vo svetovo uznávaných baletoch, ako sú Northern Ballet, Londýnsky balet či Balet opery v Zurichu.

Od tanca prešiel plynule k choreografii, od roku 2003 pracuje ako baletný majster a choreograf v Northern Ballet. V Slovenskom národnom divadle inscenoval napríklad úspešný balet Nižinskij – Boh tanca, začiatkom jari mal premiéru balet Tulák Chaplin – pocta géniovi.

V rozhovore sa dozviete

– čo robia tanečníci po ukončení kariéry

– či človek môže dosiahnuť úspech v balete, aj ked ho nerobí na 100 percent

– akú zodpovednosť nesú umelci

– či je kariéra tanečníka ťažšia fyzicky alebo psychicky

– čo majú spoločné tanec, hudba a príbehy

– prečo by ste mali navštíviť baletné predstavenie

Máte za sebou úspešnú kariéru tanečníka, dnes je z vás uznávaný baletný majster a choreograf. S baletom ste pritom začínali neskoro.

Tanec bol, je a vždy bude súčasťou brazílskeho života. Tancujeme pri každej príležitosti, napríklad len preto, že sme si dali šálku kávy. Máme to v krvi.

Keď som sa však rozhodol pre kariéru tanečníka, bola to veľká výzva, pretože som začal tancovať naozaj veľmi neskoro – až na vysokej škole. A žil som v Brazílii, možnosti, ktoré som mal, boli úplne iné.

Celý článok si môžete zdarma prečítať TU.