Petra Lajdová vyťahuje na svetlo krásne archaické fenomény


Tekov čepiec-1981: Foto: Petra Lajdová

Slávnostné otvorenie očakávanej výstavy Petry Lajdovej s názvom “SLOVENSKÁ RENESANCIA“, ktoré sa konalo 5.8. o 19hod. malo nezabudnuteľnú atmosféru. Prenádherný spev slovenských svadobných piesní sa ozýval v sále KURSALONu ako nieco magické. Vystúpením folklórnej skupiny Javorina a to čepčením nevesty naživo, trojhlasým obradovým spevom a príhovorom etnologičky Mgr. Art. Barbory Morongovej, PhD. sa dielo otvorilo. Bolo odhalených 20 velkoformátových fotografií a autorka doslova ukázala svetu klenoty tradičnej kultúry, nádheru svadobných párt a čepcov. 

Svadobná parta. Torysky, Spiš, 1910. Foto © Petra Lajdová

Svadobná parta, Torysky, Spiš, 1910.

Piešťany 8. augusta 2014 – Celý projekt trval necelé dva roky, počas ktorých fotografka putovala po rozmanitých kútoch Slovenska za archaickými originálmi, ktoré umelecky dokumentovala. Niektoré originály už žial neexistujú, resp. ich dostupnosť bola niekedy velmi obtiažna, preto boli zapožicané aj z umeleckých dielní (krojárni Lúčnice ci SĽUKu.). Fotografka sa po svojich cestách stretla aj so skutočnosťou, že sa vytrácajú ľudia ktorí ovládajú správnu techniku založenia svadobnej party, či čepca na hlavu nevesty, alebo vydatej ženy. Práve tento magický akt, mohli návštevníci vidieť na živo, priamo na slávnostnom otvorení výstavy, ktorá sa niesla vo svadobnej atmosfére. Každý jeden z obrazov je unikátny a detailne zobrazuje dekoratívnosť a vlastný ornament typický pre konkrétny región Slovenska. Výstava sumarizuje a ukazuje bohatú farebnosť a veľkú rôznorodosť slovenských párt a čepcov. Hra so svetlom a tieňom dodáva obrazom jedinečnosť a zvýrazňuje estetiku a umenie našich predkov.

Svadobná parta, Veľký  Lom, Novohrad, 1940.

Svadobná parta, Veľký Lom, Novohrad, 1940.

Na slávnostnom otvorení sa zišlo približne 150 hostí z rôznych kútov Slovenska. Medzi nimi boli aj predstavitelia folklórnej scény, známi športovci, umelci a samozrejme média. O príjemnú atmosféru sa tiež postaralo jazzové zoskupenie Hanka Gregušová a Ondrej Krajnák, hodnotí PR manažérka projektu, Anna Dudášová.

Svadobná parta, Vajnory, 1970.

Svadobná parta, Vajnory, 1970.

Hoci slávnostné otvorenie výstavy bolo na Slovensku, umelecké dielo bude putovať po svete a šíriť slovenskú krásu aj v zahraničí. „Je krásne a oslobodzujúce keď viete odkiaľ pochádzate, aké sú vaše korene a viete, čo krásne máte doma. To je aj pokoj v duši a vtedy je jedno, v ktorom kúte sveta sa nachádzate,“ prezradila Petra Lajdová. Možno mnohí po vzhliadnutí výstavy objavia, že artefakty, ktoré doma skrývajú vo svojich skriniach sú vzácnymi klenotmi, ktoré si zaslúžia opäť uzrieť svetlo sveta.

Ženský čepiec, Čičmany, 1900.

Ženský čepiec, Čičmany, 1900.

Výstavu si môže verejnosť pozrieť do 31. augusta v pieštanskom KURSALONE.

PETRA LAJDOVÁ

Petra Lajdová sa narodila v roku 1978 v Bratislave. Ústredným motívom v jej tvorbe sú najmä ženy, prostredníctvom ktorých vizualizuje nepredstieranú krásu, vášeň a krehkosť. Jej fotografia je súčasťou komerčných a umeleckých projektov, portrétov a ženských aktov. Pôsobí na Slovensku, pracuje a tvorí taktiež v zahraničí.

výstavy:

  • leto 2008 – výstava fotografií pre „rebelantsky“ komunikovaný festival vážnej hudby Viva Musica na nádvorí Starej radnice v Bratislave
  • leto 2009 – skromná zbierka s názvom „Vášnivo a s citom“ , mestské kultúrne a informačné centrum, Piešťany
  • jeseň 2009 – autorka výstavy „Pomáhame odraziť sa“ , netradičný koncept pre prezentáciu aktivít občianskeho združenia Notabene; železnice SR, Bratislava, Košice
  • jeseň 2010 – spoluautorka výstavy fotografií s názvom “Sme či nie sme iní” na moste SNP v Bratislave, pre občianske združenie Proti Prúdu o.z..

Fotogaléria zo slávnostného otvorenia výstavy