Veľký sviatok folklóru: V Bystrici nevídanô roztancuje a rozospieva amfiteáter


V Bystrici nevídanô

Kultúra je neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti. Patri medzi významné prvky, ktoré ovplyvňujú národné povedomie a zároveň prezentujú obraz spoločnosti doma i v zahraničí. Folklór, ľudové tradície, hudba ,spev a tanec, či festivaly folklóru sú veľkou prezentáciou národa.

 

BRATISLAVA, 25. apríla 2018 (MY Bystrica)

Rok 2018 je vyhlásený za rok Európskeho kultúrneho dedičstva. Aj tieto skutočnosti prispeli a ovplyvnili vytvoriť toto podujatie pod názvom V Bystrici nevídanô ,ktoré sme pripravili pre širokú verejnosť pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica pána Jána Noska.

Mesto Banská Bystrica patrí k jednému z mála miest na Slovensku ,kde pôsobí viacej folklórnych telies. Keďže pred niekoľkými rokmi bol zrušený Medzinárodný folklórny festival Eurofolklór, chceli by sme týmto podujatím pokračovať, aby sme zachovali určitú tradíciu aj touto formou pre verejnosť.

Nie je našim cieľom konkurovať festivalu v Detve, Heľpe, ale vytvoriť priestor pre tých, ktorí sa nedostanú na uvedené festivaly, aby sme im krásu nášho folklóru ponúkli aj tu, v Banskej Bystrici.

Budúci rok by sme chceli obohatiť toto podujatie aj jedným zahraničím súborom . Chceme zachovať tomuto podujatiu určitú formu prehliadky folklóru v podobe veľkého folklórneho večera.

Tento rok vystúpia súbory ,ktoré oslavujú vznik svojej činnosti. napr. folklórny súbor Partizán oslavuje 60 rokov. Práve po dlhoročnej činnosti zmenil aj svoje sídlo a presunul sa do Banskej Bystrice. Vystúpi aj umelecký vedúci a choreograf súboru Partizán Igor Kovačovič, ktorý sa v týchto dňoch dožíva 80 rokov.

Súbor Železiar z Košíc sa predstaví novým programom pod vedením Ing. Vlada Urbana . Medzi pozvaných účinkujúcich nebudú chýbať Ján a Martin Babjakovci rodáci z Banskej Bystrice, ktorí vystúpia s dychovým telesom Železiarne Podbrezová ,ktoré tiež oslavuje 180 rokov vzniku ako najstaršie dychové teleso na Slovensku.

Celým programom bude sprevádzať veľký folklorista ,tanečník Marek Ťapák. Celý program bude obohatený expozíciou ľudových tradícií a remesiel z obce Selce pod vedením starostu obce Jána Kupca.

Organizátorom podujatia sú dvaja dlhoroční folkloristi Maťo Raška a Marian Čupka v spolupráci s agentúrou MR LUNARI.

Kam kráča súčasný tanec? Odpoveď hľadá Nu Dance Fest


Solo for two voices Magdalena Reiter Milan Tomášik Nu dance fest

Milujúca matka, hlásajúca otroctvo i vraždenie. Pár milencov, čo propaguje pokrivený výklad sveta. Deti, ktoré v zápale hry bezstarostne hajlujú. Možno vôbec zabrániť opakovaniu histórie? Vpisuje sa do ľudského tela ideológia tak ako DNA?

 

BRATISLAVA, 24. apríla 2018 (PRAVDA, Jena Opoldusová)

Tieto i ďalšie naliehavé otázky kladie intermediálna performance Everywhen, ktorá cez ostrý kontrast osobného a politického života skúma, kde sa berie nenávisť, zlo a pomstychtivosť. V človeku i spoločnosti. Medzinárodný projekt otvoril v piatok 13. ročník Nu Dance Festu v Bratislave. Do 25. apríla uvedie osem produkcií predstavujúcich to najzaujímavejšie zo scény súčasného tanca a pohybového divadla. Festivalové dianie, v ktorom nechýbajú ani rôzne sprievodné podujatia, sa bude odohrávať v A4 – priestore súčasnej kultúry a v Štúdiu 12.

„Pre súčasný tanec je česko-slovenský priestor omnoho dôležitejší ako pre iné druhy umenia. Migrácia za prácou je pre tanečníkov a choreografov nevyhnutná, jazyk tanca nepotrebuje preklad. Väčšina tvorcov vlastne stále nerozdeľuje slovenskú a českú scénu, takže aj preto sme ako tému Nu Dance Festu zvolili tentoraz spoluprácu týchto dvoch krajín, ktorá ju materializuje. A sté výročie vzniku Československa sa, samozrejme, tiež natískalo,“ hovorí pre Pravdu riaditeľka prehliadky Petra Fornayová.

Existuje aj to, čo oči nevidia? Možno osud odvrátiť, hoci ho nepoznáme? Do fantazmagorického sveta, v ktorom panuje sen a podvedomie, zavedie divákov temné, ale poetické dueto Untied Tales. „Je jednoduché a mnohovrstevné – ako cibuľa,“ vysvetľuje kanadsko-slovenská autorská dvojica Clara Furey a Peter Jaško. „Sú to nielen životní partneri, ale aj partneri na javisku, a to v ich projekte strašne cítiť,“ pokračuje riaditeľka festivalu. Clara Furey, patriaca k mladšej generácii, je podľa nej nesmierne talentovaná multiumelkyňa, ktorá spieva, výborne tancuje aj hrá divadlo. Peter Jaško je zas jeden z najvýnimočnejších tanečníkov, ktorých Slovensko má. Ich spoločné predstavenie, inšpirované dvoma literárnymi predlohami, vraj patrí k najväčším diváckym ťahákom.

Nevšedný zážitok sľubujú aj Stopy v pamäti. Slalom obrazov na hranici svetla a tmy, ticha a zvuku, ktorý vychádza zo stretnutia s diagnózou – paranoidná schizofrénia. Projekt zoskupenia Odivo získal prívlastok jednej z troch najlepších inscenácií sezóny 2016/2017 a v oblasti pohybového divadla púta pozornosť slovenskej i českej scény. Tanečnú interpretáciu básne Octavia Paza, mexického laureáta Nobelovej ceny, ponúkne predstavenie Solo for two voices. „Milan Tomášik je Slovák, ktorý už dlho žije v Ľubľani, Magdalena Reiter Poľka, ktorá robila množstvo projektov pre poľské divadlá a tiež žije v Ľubľani. A predstavenie produkovalo Slovinsko. Chcela som upozorniť, že aj za touto produkciou treba hľadať Slovensko,“ pripomína Petra Fornayová.

Už v stredu podvečer otvorí Nu Dance Fest workshop 60+. Hoci súčasný tanec je blízky skôr mladším generáciám, myslia organizátori aj tých skôr narodených. A vraj nie je málo tých, čo majú záujem o workshop, v ktorom sa môžu naučiť pohybové variácie vychádzajúce z pohybových daností. „Tento formát som si vymyslela preto, aby som im sprostredkovala poznanie, že súčasný tanec je niečo, čo ich možno obišlo, ale je to zaujímavé,“ dodáva riaditeľka 13. ročníka festivalu súčasného tanca a pohybového divadla.

Na V4 Dance Festivale v USA bude slovensko reprezentovať Debris Company


Debris Company WOW!

Súčasný tanec v krajinách V4 odprezentuje v Spojených štátoch projekt V4 Dance Festival. Podujatie, ktorého iniciátorom je Asociácia Bratislava v pohybe, sa uskutoční 19. až 20. apríla v New Yorku a 25. až 26. apríla v New Orleans.

BRATISLAVA, 18. apríla 2018 (hlavne.sk, Ivet Škrabáková)

Festival predstaví tvorbu choreografov Věry Ondrašíkovej (ČR), Lászlóa Fülöpa (Maďarsko), Pawla Sakowicza (Poľsko), Stanislavy Vlčekovej a Jozefa Vlka (SR) v NYU Skirball Centre a Contemporary Arts Centre New Orleans.

Prezentáciou v dvoch mestách v USA bude mať projekt podľa jeho iniciátorov väčší dosah, tvorcovia budú mať možnosť stretnúť širšie spektrum študentov tanca a publika, nielen počas predstavení, ale aj na workshopoch a diskusiách.

„Štyri vybrané choreografie, hoci sú značne odlišné, sú aj celkom iné ako tvorba, ktorá vzniká v USA. Dve choreografie, Guide (Ondrašíková) a WOW! (Debris Company) sú technicky prepracované a založené na vizuálnych obrazoch. Dve ďalšie – Total (Sakowitz) a Your Mother at My Door (Fülöp) pracujú s textami prezentovanými s iróniou, ktorá je ale klamlivá.

Divák si nemôže byť stopercentne istý, či tanečníci myslia vážne, čo hovoria, alebo či na nás prešibane žmurkajú,“ komentovala program uznávaná americká kurátorka tanca Laurie Uprichard.

Slovensko bude mať na V4 Dance Festivale zastúpenie vďaka úspešnej produkcii WOW! Debris Company. Jeho americká premiéra v New Yorku sa uskutoční 20. apríla, v New Orleans sa predstavia 26. apríla.

Obrovský úspech Slovenska v zahraničí: Ďurovčík spôsobil hotový ošiaľ!


Carmen Ján Ďurovčík SDT

Opäť potvrdil, že i napriek tomu, akou malou krajinou Slovensko je, máme na to, aby sme dosiahli úspechy svetových rozmerov. Už pred niekoľkými mesiacmi sa Ján Ďurovčík (47) tešil z úspechu, aký u nás nemá obdoby. S fenomenálnym predstavením Carmen sa mu podarilo vypredať národné divadlá v zahraničí a zožať až neuveriteľne pozitívne ohlasy medzi poprednými kritikmi. A najnovšie sa mu náš národ podarilo dostať na výslnie opäť!

 

BRATISLAVA, 13. apríla 2018 (topky.sk)

Slovenské divadlo tanca si totiž opäť pozvali do Fínska. Dramatická šou na miestnych zapôsobila natoľko, že ju chceli vidieť opäť. A nielen to. Ďurovčíkov súbor podľa Fínov absolútne odrovnal aj konkurenciu najlepších svetových umelcov. „Myslím, že je to najlepšie predstavenie tejto jari, a to tu vystúpili špičky svetového umenia,“ vyjadril sa Jouko Astor, riaditeľ riaditeľ Sibelius Culture Center.

Na všetkých predstaveniach vo Fínsku sa zúčastnil i veľvyslanec SR vo Fínsku, ktorý bol hlavným garantom celého turné. „O veľkolepom úspechu svedčia vypredané sály, veľmi pozitívne reakcie náročného fínskeho diváka po skončení predstavení a záujem fínskych divadiel o ďalšiu spoluprácu s choreografom a jeho tímom. Séria týchto troch vystúpení potvrdila vysokú úroveň slovenskej umeleckej tvorby, profesionality našich tanečníkov a výnimočnosť choreografa a režiséra Ďurovčíka,“ nešetril chválou Tibor Králik.

Po množstve pozitívnych kritík zo všetkých strán sa k Ďurovčíkovej Carmen predvčerom vyjadril aj jeden z popredných fínskych denníkov. Okrem nekončiacej chvály od odborníkov i divákov sa na dvojstranu venovanú emotívnej šou dostal i rozhovor s našim režisérom. Ten tak k svojim utorkovým 47. narodeninám dostal naozaj úžasný dar, aký sa len tak nevidí. Okrem toho, že Fíni ocenili jeho úsilie, postaral sa o to, aby v zahraničí v spojitosti so Slovenskom konečne rezonovali aj iné informácie, než škandály, ktorých sa u nás za poslednú dobu vyrojilo skutočne viac než dosť.

Dvadsaťročné Divadlo Štúdio tanca uvádza Prízrak


Predstavenie Ghost/Prízrak hosťujúceho choreografa Petra Miku má dnes premiéru v banskobystrickom Divadle Štúdio tanca. Autor: DUŠAN BEŇO.

Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca v tomto roku slávi 20. výročie svojhozaloženia. K tomuto jubileu uvádza divadlo je tanečnú inscenáciu Prízrak.

 

BRATISLAVA, 12. apríla 2018 (bystricoviny.sk)

Choreografom je Peter Mika, hudbu skomponoval  Peter Zagar.  Ide o intímnu životnú skúsenosť choreografa  s blízkym priateľom, človekom viacerých tvárí, pretavenú do fyzicky náročného a atraktívneho tanečného prejavu.

„Každého z nás prenasleduje nejaký prízrak. Niektoré prízraky nás samé navštevujú v noci, iné zas márne hľadáme celý život. Ich neviditeľná prítomnosť nás vedie k reálnej vízii a k úprimnému hľadaniu našej túžby. Podnecuje to najlepšie v nás, uchvacuje, ale aj zvádza a deštruuje,”

hovorí o tanečnej inscenácii riaditeľka DŠT Zuzana Ďuricová Hájková.

Po piatkovom uvedení  Divadlo Štúdio tanca prinesie tanečnú inscenáciu Ghost / Prízrak v stredu 11. apríla (19:00 hod.) a v piatok 13. apríla (19:00 hod.).

Choreografia: Peter Mika, hudba: Peter Zagar, svetelný dizajn: Ján Čief, tanec: Tibor Trulik, Lenka Rajchmanová, Michaela Mirtová, Isabel Paladin, Luca Tomao, Michaela Hulvejová, Matej Kubuš.

Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

3 x 20

Za dvadsať rokov živého pôsobenia na slovenskej divadelnej scéne Divadlo Štúdio tanca vytvorilo a premiérovo uviedlo takmer päťdesiat inscenácií. Po uvedení  Ghost / Prízrak ďalšou z premiér k jubilejnému 20. výročiu založenia divadla bude tanečná inscenácia 3 x 20.

Prostredníctvom troch 20 – minútových diel predstavia svoju tvorbu traja pozoruhodní slovenskí choreografi – Andrej Petrovič (4 Hlavy), Lukáš Homola (ex) a Tibor Trulik  (Pravý uhol).

Tento výrazne súčasný projekt, postavený na energii a výpovedi troch umeleckých individualít, bude mať premiéru 20. a 21. apríla 2018.

SĽUK uvedie na domovskej scéne nový hudobno-tanečný program Krajinka


SĽUK - Krajinka

Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) prichádza s premiérou nového komorného hudobno-tanečného programu Krajinka, ktorý uvedie v dňoch 13. a 14. apríla na svojej domovskej scéne v Divadle SĽUK v Rusovciach.

 

BRATISLAVA, 7. apríla 2018 (netky.sk)

Krajinka je komorným programom sólistov SĽUKu. Predstavuje dynamickú, pestrofarebnú koláž ľudovej hudby, piesní a tancov z viacerých etnografických oblastí Slovenska. Program tak odráža neobyčajne bohatú a stále živú rôznorodosť tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku, s ktorou sa dodnes stretávame pri rôznych tradičných tanečných a speváckych príležitostiach (svadby, krstiny, rodinné oslavy, tanečné zábavy), ale aj v štylizovanom scénickom spracovaní (folklórne súbory, folklórne festivaly a pod.) na vidieku i v mestách.

Poslaním SĽUK-u je vytvárať umelecké, výchovné a vzdelávacie programy, ktoré rôznymi úrovňami štylizácie, spôsobmi interpretácie a umeleckého spracovania nadväzujú na folklórne prejavy a ktoré pristupujú k tradičnej ľudovej kultúre Slovenska ako k svojmu hlavnému inšpiračnému zdroju.

VSTUPNÉ: 15 €.
Vstupenky môžete zakúpiť TU.

Starajú sa o seba na jednotku? Svetový deň zdravia v Balete SND!


Balet SND: Sezona 2017 - 2018

Zdravie je pre každého človeka to najcennejšie. Pokiaľ nám nič nie je, nevenujeme svojmu zdraviu veľa pozornosti a to je chyba.  V prípade tanečníkov je to však iné. Telo je ich pracovným a umeleckým nástrojom a väčšinou mu dávajú poriadne zabrať. Aj oni sú však len ľudia a niekedy sa na ich zdravotnom stave podpíše stres. Na čo sa primárne sústredia?

BRATISLAVA, 6. apríla 2018 (zazivasen.sk, Natália Jabůrkova)
Téma menom cukor

Na sladké si potrpí sólistka Baletu SND Silvia Najdená, ktorú ste mali možnosť vidieť napríklad ako Grušenku v balete Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci. Už keď sme riešili tému jedlo, bola jednou z mála, ktorá sa otvorene „priznala“, že nie je schopná existovať bez čokolády. Podobným prípadom je aj členka Baletu SND Japonka Isa Ichikawa. „Sladké jem najmä počas skúšok, lebo moje telo si cukor ako rýchlu energiu pýta. Okrem toho sa ale cukru vyhýbam. Nesladím kávu a mimo skúšok nemaškrtím. Myslím si, že to sladké, čo zjem počas skúšok, mi stačí. Patrím k tým, ktorí si radi zájdu po predstavení na pivo ale to je zdravé, keďže v ňom sú vitamíny.“ Dodala so smiechom. Momentálne túto tanečnicu trápia problémy s haluxom a tak sa sústredí najmä na tento problém.

Netreba podceňovať vitamíny

Najmä ak patríte k tým, ktorí neholdujú konzumácii ovocia a zeleniny. Demi sólistka Baletu SND Klaudia Görözdös na ne nedá dopustiť: „Jem úplne normálne ako každý človek. Nedržím žiadne diéty a priznám sa, že sa ani nenechávam očkovať proti chrípke. Užívam ale vitamíny – Omega 3 mastné kyseliny, magnézium a vitamín D. Tie si dávam pravidelne.“ Klaudia sa ale vyhýba cukru. Kávu pije čiernu a sladké neje. „U mňa konzumácia sladkého záleží od obdobia. V puberte som jedávala čokoládu na raňajky, ale teraz sladké vôbec nepotrebujem. Ak na sladké dostanem chuť, tak si ho samozrejme doprajem, nie je to však na pravidelnej báze.“ Klaudiu Görözdös opäť uvidíte ako Júliu v balete Romeo a Júlia- Tak ako včera už 11. apríla. Ako jej partner sa po prvý raz predstaví Evgenii Korsakov.

Gyrotonic, Crossfit aj posilka

V zdravom tele, zdravý duch. V prípade našich tanečníkov to platí dvojnásobne. Zástancom zdravého životného štýlu je Belgičan Glen Lambrecht. Pravidelne chodí do posilňovne a snaží sa zdravo stravovať. Je tým typom človeka, ktorý vás vezme cvičiť a potom na kura na prírodno so šalátom. Popritom vás bude nadšene podporovať. „Snažím sa cvičiť, aby som pracoval na relaxácii svalov, ktoré bežne preťažujem alebo na častiach tela, s ktorými mám problém. Naposledy som si zranil členok a tak som ho za pomoci cvikov od fyzioterapeuta rehabilitoval. Jedlo je pre mňa dôležité. Snažím sa jesť zdravo a ľahko. Samozrejme, že niekedy prídu aj cheat days. Vtedy si dám aj nezdravé jedlo.“ Keď ho skolí viróza, tak sa ju snaží klasicky vyležať a piť veľa tekutín.

Špeciálnemu cvičeniu sa venuje aj sólistka Baletu SND Austrálčanka Chelsea Andrejic. O svoje telo sa stará za pomoci Gyrotonicu – forme pohybovej terapie, vďaka ktorému sa precvičuje a spevňuje aj svalstvo, s ktorým človek bežne nepracuje.

Medzi mimoriadne aktívne ženy patrí aj sólistka Baletu SND Tatum Shoptaugh. Už v mladosti sa aktívne venovala lyžovaniu. Napokon však zvíťazil tanec. „Vo forme ma samozrejme udržiava balet, ale nevyhýbam sa rôznorodý športom. Rada sa venujem aj crossfitu a som presvedčená, že rôznorodosť pohybových aktivít je len ku prospechu veci.“ Pre Tatum to je kondícia, ktorá jej pomôže k maximálnemu výkonu.

Strava je základom dobrého zdravia

Tatum Shoptaugh sa v jedle neobmedzuje. „Moja profesia je veľmi náročná a snažím sa vždy dať môjmu telu to, čo potrebuje a to, čo si „pýta“. Každý deň je iný a od toho závisí aj môj jedálniček. Dôležité je, aby bola moja strava vyvážená a obsahovala všetko: bielkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu a vitamíny.“ Jej výkony môžete momentálne oceniť najmä v balete Giselle, kde stvárňuje titulnú postavu.

Na čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny si potrpí členka súboru Anna Vágnerová. Surové zeleninové a ovocné šťavy sú detoxikačné a dokážu rýchlo zásobiť a vyživiť bunky potrebnými prvkami a enzýmami. Tie sú v takejto forme pre náš organizmus ľahko vstrebateľné a súčasne ho nezaťažujú. „Verím tomu, že človek si môže dať čo chce, pokiaľ to je to v malých množstvách. Telo si samo povie, čo potrebuje. Všetko je v hlave a človek sa nesmie zbytočne stresovať.“

Proti stresu bojujú aj cestovaním

Väčšina zahraničných členov súboru využíva voľno na cestovanie a spoznávanie nových kultúr. Mergim VeselajTatum Shoptaugh sa spoločne vybrali do New Yorku. Veľkonočné sviatky využili k ceste do Nemecka aj ďalšie dva manželské páry – prvý sólista Baletu SND Artemyj Pyzhov spolu so sólistkou Mariou Rudenko, demi sólista Viacheslav KruťViktoria Zinovieva. Navštívili mnohé atrakcie a nebránili sa ani lokálnemu nemeckému jedlu.

Do Londýna sa za priateľmi vybrala sólistka Chelsea Andrejic. Doma vo Viedni trávi veľkonočné sviatky Isa Ichikawa, ktorá trávi s rodinou takmer všetok voľný čas

Balet SND praje šťastný Svetový deň zdravia! Dávajte si na seba pozor a nezabudnite relaxovať – aj na našich predstaveniach.

Oslávte Medzinárodný deň tanca v Bratislave. Ako? Tancom!


Medzinárodný deň tanca 2018

Medzinárodný deň tanca spadá na 29. apríla. Aj tento rok sa pri tejto príležitosti bude na námestí pred obchodným centrom Eurovea konať tanečný program. Pripravený bude spoločný program tanečných telies, ale vystúpia aj individuálni tanečníci. Príďte si aj vy pripomenúť, že tanec spája.

 

BRATISLAVA, 2. apríla 2018 (bratislavaden.sk)

Program sa bude konať každú hodinu od 14. do 19. hodiny v 15 až 20 minútových vstupoch. Tanečné zoskupenie elledanse si pripravilo bleskovú tanečnú akciu Flashmob. Na jednom mieste sa stretne viac ľudí, spoločne si zatancujú a potom sa rozídu. Pre viac informácií stačí sledovať zoskupenie na sociálnej sieti.

Ak sa chcete stať spolu so svojou skupinou či vy osobne súčasťou programu, kontaktujte pre viac informácií tanečné zoskupenie na skola@elledanse.sk.

Medzinárodný deň tanca zastrešuje Medzinárodný divadelný ústav, Medzinárodná tanečná rada a UNESCO. Pripomína sa od roku 1982 a bol zvolený tento deň, kedy sa v roku 1727 narodil francúzsky tanečník, choreograf a tvorca moderného baletu Jean Georges Noverre, ktorého nazývali aj Shakespearom tanca. Posolstvom tohto dňa je oslava tanca, zjednotenie jeho všetkých foriem, zvýraznenie jeho schopnosti spájať ľudí rôznych národností a kultúr, prekročiť tak politické, kultúrne a etnické bariéry a sprostredkovať bohatstvo rôznych tanečných foriem a tradícií.

Pôvodný článok si môžte prečítať TU.

Tanečné divadlo ATak má 20 rokov


Tanečné divadlo ATak má za sebou 600 vystúpení doma i v zahraničí a tancom už 20 rokov vynáša na svetlo pravdu o ľudských slabostiach.

BRATISLAVA, 31. marca 2018 (rtvs)

Mária Hvozdíková sa o jubilantovi rozprávala s jedným z pôvodných členov divadla Pavlom Dankom. A ako to už pri bilanciách býva – išli od úplného začiatku.

Netradičná karička 2018


Netradičná karička 2018

V týchto dňoch štartuje netradičná Karička 2018 – veľké podujatie na Hlavnej ulici v Košiciach určené pre širokú verejnosť. Organizátori do základných, stredných, ZUŠ, folklórnym kolektívom aj početným jednotlivcom distribuujú nové výukové videá, ktoré pripravil odborný garant podujatia FS Železiar. Tentoraz jeho vedúci choreograf Vlado Urban sa inšpiroval Spišom. Neplánovane vznikol unikátny koncept, ktorý nemá na Slovensku, ani v Európe obdobu.

BRATISLAVA, 29. marca 2018 (RO SSN Košice)

Vysvetľuje Vlado Urban: „Kruhový tanec karička je fenoménom východného Slovenska. Na košickej Hlavnej sme mali už karičku zo Zemplína, Abova a Šariša. Tento 6. ročník bude zo Spiša. Ďalší rok chceme sa inšpirovať Gemerom. Takto budú historické regióny východného Slovenska kompletne podchytené.“

Netradičné tiež je, že veľká tancovačka na Hlavnej 21. júna 2018 bude mať podobu nielen kruhov, ale aj štvorcov, vlnoviek či slnečných lúčov. Symbolicky sa tak spojí s magickým dátumom roka – letným slnovratom. Podujatie preto dostalo oficiálny názov Karička slnovratu 2018. Otvorí 37. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest.

Na predošlých ročníkov tancovali aj finalisti televíznej súťaže Zem spieva – napríklad Folklórne súbory Borievka a Škvarkare z Košíc. Organizátori ich chcú pozvať aj tohto roku.

Na youtube sú verejnosti k dispozícii tri výukové videa. Prvý krát aj pre malé skupiny so zjednodušenou tanečnou verziou. Účasť je dobrovoľná a bezplatná.

Karička slnovratu 2018_METODIKA : https://youtu.be/vO476KI5Mmc

Stav spracovania 0 % Spracovanie je dokončené Karička slnovratu 2018_TANEC: https://youtu.be/ZdHAf3B1ohA

Karička slnovratu 2018_TANEC pre MALÉ skupiny: https://youtu.be/wRqah2UdbL4

Karička pod názvom Tancujúce mesto 2013 odštartovala v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Úspešne pokračovala aj v rokoch 2014 Obrovskou karičkou, 2015 Karičkou-tancom priateľov, v roku 2016 Veselou Karičkou a v 2017 Jubilejnou karičkou.

Za päť rokov dovedna vyše 4 000 ľudí tancovalo karičku na Hlavnej a spoločne vytvorili päť nových ustanovujúcich slovenských rekordov. Rúškom tajomstva ostáva zahalená téma tohtoročného pokusu o šiesty ustanovujúci slovenský rekord.

Viac info na webe www.karickatanec.sk i na www.facebook.com/karickatanec.

Dr. Katarína Čániová, Communication House, hlavná koordinátorka projektu, 0905 812 883

e-mail: karickatanec@gmail.com