S Royal Moscow Balletom prídu Ljudmila Khitrova a Oleg Eromkin


‎Royal Moscow Ballet

Dňa 4. decembra 2017 vystúpi v Bratislave jeden z najúspešnejších svetových baletných súborov Royal Moscow Ballet.

Bratislava 4. Október 2017 (teraz.sk)

Súbor, ktorý reprezentuje klasickú ruskú baletnú školu, na Slovensku zatancuje Labutie jazero Petra Iljiča Čajkovského.Predstavitelia hlavných rolí sú mnohokrát oceňovaní tanečníci, ktorí prešli prestížnymi baletnými školami a súbormi.

Vo veľmi náročných dvojrolách princezien Odetty a Odílie sa v Bratislave predstaví primabalerína Ljudmila Khitrova, ktorá pochádza z Kazachstanu. Vďaka svojmu obrovskému talentu a nezlomnému úsiliu získala v roku 2008 trvalý angažmán v Národnom Boľšoi Teatri v Bielorusku, kde stvárnila niekoľko hlavných úloh. V roku 2014 vyhrala uznávanú baletnú súťaž International Ballet Competition v Istanbule. Táto nesmierne pôvabná a krehká umelkyňa na seba upozornila aj mimo baletného sveta zaujímavým projektom spojeným s americkým olympijským tímom jazdy na koňoch. Nafotila s nimi unikátne fotografie spájajúce krásu konskej drezúry a baletu. Fotografie získali niekoľko prestížnych ocenení a stali sa populárnymi po celom svete. V Royal Moscow Ballet hosťuje Ljudmila Khitrova ako sólistka v niekoľkých predstaveniach a je jednou z najvýraznejších postáv tohto prestížneho súboru.

Hlavnú mužskú rolu, princa Siegrieda, zatancuje skvelý bieloruský tanečník Oleg Eromkin. Ten podobne ako Khitrová dlhodobo pôsobí v najprestížnejšom bieloruskom baletnom divadle Boľšoj Teatr. Stvárnil tu niekoľko hlavných úloh a pôsobí tu ako sólista. Je absolventom Bieloruskej štátnej choreografickej univerzity, kde bol študentom slávneho ukrajinského tanečníka Kolyadenka. Od roku 2016 pôsobí tiež v súbore Royal Moscow Ballet, s ktorým žne ovácie po celom svete.

Royal Moscow Ballet príde na Slovensko zo svojho turné po Spojených štátoch amerických. Spoločne so súborom príde tiež jeho hlavný choreograf Anatoly Emelianov, ktorý súbor v roku 2002 založil. Emelianov má za sebou hviezdnu kariéru spojenú s najznámejším baletným divadlom sveta Boľšoj Teatr v Moskve. So svojím súborom Royal Moscow Ballet precestoval celý svet, kde reprezentuje slávu, krásu a precíznosť tradičnej ruskej baletnej školy.

Nechajte sa s nami vtiahnuť do zákulisia baletného predstavenia Labutie jazero:

Royal Moscow Ballet vytúpi v Bratislave 4.12.2017 v Incheba Expo. Bude to jediné vystúpenie na Slovensku v priebehu európskeho zimného turné súboru. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal.

O fenomén Zem spieva je mimoriadny záujem


Zem Spieva

Súťažiť chcú ľudia z rôznych kútov sveta, pričom RTVS komunikuje s mnohými centrami zahraničných Slovákov v zahraničí.

BRATISLAVA 28. septembra (medialne.etrend.sk)

Prihlásili sa napríklad jednotlivci či skupiny z Rumunska, Maďarska či Srbska a diváci sa môžu tešiť aj na rôzne prekvapenia. Súťaž je určená pre všetkých, ktorí prezentujú folklór Slovenska na inej ako profesionálnej úrovni v sólovom, párovom alebo skupinovom prejave v troch kategóriách – tanečná, spevácka a inštrumentálna.

„RTVS považuje projekt Zem spieva za jednu zo svojich kľúčových aktivít v najbližšom období. Vytvorením tohto unikátneho typu programu RTVS dokonale napĺňa svoje verejnoprávne postavenie, dokáže nielen oživovať folklórne tradície, ale aj vzbudzovať vášne pri ich predvádzaní a zaujať mimoriadne širokú skupinu divákov,“ priblížil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Aj pripravovanou 2. sériou, ktorá sa na obrazovkách objaví na jar budúceho roka, si chce RTVS uctiť tradície našich predkov, ukázať svetu krásy slovenskej krajiny a pripomenúť pestrosť a hodnoty slovenského folklóru. Na kastingy sa dá prihlásiť do 14. októbra 2017. Prvý z nich sa uskutoční 8. októbra 2017 v Múzeu slovenskej dediny v Martine a druhý 15. októbra 2017 v Ľubovnianskom skanzene v Starej Ľubovni.

Pre veľký záujem zo zahraničia RTVS predĺžila možnosť týmto záujemcom prihlásiť so do šou Zem spieva do 31. októbra 2017, dokedy bude možné posielať prihlášky aj s priloženým videom.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom formulárov, ktorú sú zverejnené na https://www.rtvs.sk/televizia/clanky/143311/oblubena-folklorna-sou-zem-spieva-sa-vracia.

Odborná porota na kastingoch vyberie 63 jednotlivcov, umeleckých skupín a súborov, ktorí sa predstavia v siedmich štúdiových kolách, z nich 21 postúpi do semifinále. Vo finále vystúpi 10 súťažiacich, pričom o absolútnom víťazovi rozhodnú diváci svojimi SMS hlasmi.

Fenomén Zem spieva počas 1. série rozospievala celé Slovensko. Dokázala, že folklór je stále živou súčasťou našej kultúry. Stala sa najsledovanejším a najúspešnejším pôvodným zábavným formátom RTVS za posledných 8 rokov.

Rebel a ikona baletu na Slovensku. Sergei Polunin zavítal do Bratislavy


Legenda baletu SERGEI POLUNIN exkluzívne v SND Na fotografii: Sergei Polunin

Drina, talent, úspech a aj pád. To je v skratke život mladého baletného tanečníka Sergeina Polunina. Stal sa najmladším sólistom Kráľovského baletu v Londýne. Kritici ho nazývajú “Jamesom Deanom baletu”. Svoje umenie prišiel ukázať na Slovensko.

BRATISLAVA 27. september (DÁRIUS HARAKSIN, noviny.sk)

Sergei Polunin je hviezda, ikona a rebel súčasného baletu a cez YouTube dokázal svojím tanečným umením osloviť milióny ľudí. Aj takých, ktorým balet nič nehovorí. A práve tento potetovaný rebel prišiel na Slovensko. V utorok tu prvýkrát predstaví svoje tanečné umenie a zároveň uvedie dokument o sebe samom – Dancer.

Pred predstavením sa s ním stretol redaktor televízie JOJ Dárius Haraksin. “V prvom rade musím povedať, že je to introvert, má ale obrovskú charizmu,” opisuje pocity zo stretnutia redaktor. Keďže cestuje s predstavením Dancer najmä preto, aby spopularizoval balet, chcel od neho redaktor počuť, prečo by sa mali deti naučiť tancovať balet. “Baletný jazyk alebo jazyk akéhokoľvek tanca je univerzálny jazyk, takže ho môžete použiť v umení, vo filme, v čomkoľvek, čo si dokážete predstaviť. Fotografie, maľby. Je to veľmi univerzálna forma umenia. Myslím, že je to jazyk, ktorému každý rozumie. Myslím si, že tanec má veľkú budúcnosť. Učí vás disciplínu – po balete už dokážete čokoľvek,” povedal tanečník.

Bratislavu v pohybe roztancuje po 21. raz robot


Tanečník Huang Yi a jeho robotický spoločník Kuka. Autor: Bratislava v pohybe

Významný taiwanský choreograf a tanečník Huang Yi a jeho robotický spoločník Kuka odštartujú festival v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v nedeľu 1. októbra o 19:00.

BRATISLAVA 26. september 2017 (kultura.pravda.sk)

Festival, ktorý už tradične prináša na Slovensko diela špičkových súborov a umelcov z oblasti súčasného tanca z celého sveta, sa uskutoční spravidla koncom týždňa od 1. do 22. októbra na scéne historickej budovy Slovenského národného divadla, Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava, tiež v priestore A4 na Karpatskej ulici a Arteatre na Bielej ulici v Bratislave, agentúru SITA o tom za organizátorov z Asociácie Bratislava v pohybe informovala Dana Freyerová.

V druhý festivalový deň 6. októbra sú na programe tri choreografie. V priestore súčasnej kultúry – A4 v budove YMCA na rohu ulíc Karpatská a Šancová sa predstavia od 20:00 dva súbory z Južnej Kórey a jeden zo Slovinska. Mužské duo WOO-SANG JEONA odtancuje Lost Room, po ňom si publikum pozrie titul Between v podaní dvojice Gayoung Lee a Kyum Ahna. Alien Express slovinských tanečníkov Žigana Krajnčana a Gašpera Kunšeka skúma rôzne stavy a výrazy. Domácu tanečnú scénu zastúpia na festivale 8. októbra Yuri Korec s predstavením d-Body-m a 20. októbra fyzické divadlo Debris company s predstavením WOW! Svetoznáma Philippe Saire company, ktorá má od svojho vzniku v roku 1986 na svojom konte vyše 30 choreografií a vyše tisíc vystúpení v 200 mestách Európy, Afriky, Ázie, Blízkeho východu a Ameriky, príde na Bratislavu v pohybe po druhý raz 14. októbra a o 20:00 vystúpi v priestore A4. Po ich predstavení premietnu filmy Cartographie 7, Cartographie 9, Cartographie 10 a Cartographie 11. Počas posledného festivalového týždňa uvidia diváci 17. októbra v historickej budove Slovenského národného divadla španielsky súbor La Veronal a ich dielo Siena. Následne 21. októbra v priestore A4 vystúpi maďarský súbor Timothy and the things s titulom Your mother at my door.

Sprievodným podujatím festivalu bude predstavenie v uliciach centra hlavného mesta Kilometrový tanec. Otestuje, či by tanečníci vedeli natiahnuť svoj tanec namiesto obmedzeného priestoru javiska až na kilometrovú vzdialenosť. „Kilometrový tanec je aj reakciou na to, že súčasný tanec nemá v Bratislave vlastný priestor, a tak vychádza do ulíc,“ objasnili v tlačovej správe k festivalu jeho organizátori. Začne sa na Kamennom námestí a končí sa na Hlavnom námestí. Kilometrový tanec bude zakaždým iný vďaka šiestim osobnostiam slovenského tanečného umenia, ktorých spojenie v jednom projekte je unikátne, a to Jara Viňarského (1.10.), Jána Valíka (7.10.), Sone Ferienčíkovej (8.10.), Martiny Hajdyly Lacovej (14.10.), Lívie Balážovej (15.10.) a Radoslava Piovarčiho (22.10.). Predstavenie sa začne vždy o 15:00.

Banskú Bystricu rozžiari Festival svetla a tieňa


festival-svetla-a-tiena-banska-bystrica-

Banská Bystrica predvedie v piatok a v sobotu po zotmení jedinečné svetelné divadlo. Festival svetla a tieňa ponúka divákom statické budovy meniace sa na gigantické plátna alebo ožívajúce v príbehoch mladých umelcov, ale aj dynamiku tanečníkov v unikátnych predstaveniach.

Banská Bystrica 25. septembra 2017 (pravda.sk)

Tretí ročník medzinárodného Festivalu svetla a tieňa v historickom centre Banskej Bystrice odhaľuje tému Časopriestor. Z vedeckého ponímania je časopriestor štvorrozmerný priestor zjednocujúci trojrozmerný fyzikálny priestor a čas.

Novinkou tohto ročníka je festivalový maskot Svetlonoš, ktorý bude návštevníkov sprevádzať lokalitami. Diváci majú možnosť aj tento rok vidieť kombináciu svetelných a umeleckých žánrov. „Festival v tomto ročníku prináša tri videomappingy a päť projekcií, päť svetelno-tanečných predstavení domácej umelecko-tanečnej scény ako aj zahraničných umelcov, štyri interaktívne diela umožňujúce zapojenie sa diváka, sedem svetelných inštalácií rozmiestnených po celej festivalovej lokalite, dva workshopy, ale aj pozorovanie nočnej oblohy, tradičnú hru svetelných a laserových lúčov nad mestom a ďalšie sprievodné podujatia,“ uviedla riaditeľka festivalu Dagmar Rajčanová.

„Na festivale sa predstavia umelci z oblastí digitálneho umenia, umenia nových médií, umenia performancie, videoartu a fotografie. Priestor dostane súčasný a ľudový tanec, hudobní skladatelia a producenti, scénografi, choreografi a svetelní dizajnéri,“ dodala Rajčanová.

Usporiadateľom tohto podujatia pre všetky vekové kategórie je občianske združenie Kultúrne Slovensko v spolupráci s mestom Banská Bystrica a ďalšími partnermi.

 

SND uvedie operno-baletnú premiéru hudobnej komédie Španielska hodinka


baletný titul Mauricea Ravela a Reony Sato DAFNIS A CHLOÉ

Opera a Balet Slovenského národného divadla (SND) pripravujú premiéru hudobnej komédie Maurice Ravela Španielska hodinka s baletom na motívy starogréckej mytológie Dafnis a Chloé. V historickej budove SND v Bratislave sa premiéra uskutoční 21. a 23. septembra.

BRATISLAVA 22. september 2017 ()

“Spoločné operno-baletné prieniky majú zmysel v našej dramaturgii a týmto predstavením v nich pokračujeme. Ravel je klasikom hudby 20. storočia, radíme ho do impresionizmu. Zanechal nám úžasnú farebnú hudbu, technicky elegantné prepracované partitúry. Obe jeho diela sú majstrovské a originálne,”na dnešnej tlačovej konferencii konštatoval riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek.

Podľa dramaturga Martina Bendíka impresionizmus v opere je zvláštna a zriedkavá hudba aj úplne iný štýl spievania. Opernú literatúru daného obdobia reprezentuje pomerne málo dramatických diel. Aj to je dôvod, prečo sa SND rozhodlo predstaviť jednodejstvovú komédiu veľkého francúzskeho autora. Klasická komediálna zápletka s ukrývaním milenca v skrini je v jeho podaní šarmantným a pestrofarebným plátnom s novými zvukomalebnými odtieňmi, citlivo a výstižne reagujúcimi na úsmevné až groteskné situácie. Pri nich sa možno zabaviť aj vychutnať nevšednú krásu exkluzívnej hudobnej estetiky.

“Ravelovo dielo z roku 1907 je výzva pre režiséra. Komická opera je prekvapujúca na iných princípoch, dielo sa odohráva v hodinárstve. Autor vie dokonale spájať detaily, úžasne pointuje veci sofistikovanou harmóniou. On berie tie komické postavy vážne. Hudobno-dramaticky ich napĺňa kreovaním vzťahov, je tam veľa akcií. Kumšt sa veľmi dobre stretáva s remeslom,” charakterizoval impresionistické dielo režisér Pavol Smolík.

Druhá časť predstavenia je súčasný balet na motívy starovekého románu Dafnis a Chloé. Má tri časti od detstva cez štúdium po dospelosť. Je inšpirovaný jedným z najkrajších zachovaných starovekých románov a autorka Reona Sato ho posúva do súčasnosti. Jej hrdinovia sú deti tejto doby so všetkými vymoženosťami a zároveň odcudzeniami. Ich spoločná cesta svetom detstva, nevinnosti, hier, úskaliami dospievania, úspechmi i rozčarovaniami.

“Chcem vniesť do diela vlastný príbeh aj príbeh mojich rovesníkov,” zdôvodňuje autorka libreta a choreografka Reona Sato z Japonska, ktorá touto prvou réžiou vytvorila záverečnú prácu na Katedre tanečnej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Katedra sa podieľa na premiérovom predstavení.

Hudobné naštudovanie Ravelových skladieb realizoval brazílsky dirigent Vincius Kattah, ktorý sa s taktovkou bude striedať s naším dirigentom Mariánom Lejavom. Kostýmy pre Španielsku hodinku navrhla Ľudmila Várossová, pre Dafnis a Chloé Karolína Kamenská. Hodinársky objekt na javisku je dielo scénografa Mareka Hollého. Okrem mnohých tanečných a speváckych sólistov účinkujú aj zbory Opery a Baletu SND.

 

 

 

V Divadle Štúdio tanca sa v septembri prebúdza život


Ukážka z inscenácie Pastierka vlkov. Foto: Dušan Beňo

S ubúdajúcimi slnečnými lúčmi ubúdajú aj možnosti trávenia voľného času v prírode. Útulné Divadlo Štúdio tanca však otvára svoju náruč a láka divákov na posledné predstavenia tanečnej rozprávky Pastierka vlkov.

BANSKÁ BYSTRICA 19. september (sme.sk)

Čarokrásny príbeh o Červenej Čiapočke, ktorá pod červeným čepčekom ukrýva bystré, zvedavé a odvážne dievčatko, od svojej premiéry v apríli uchvátil už takmer 1500 divákov. Malí aj veľkí do Divadla Štúdio tanca na Jesenský vŕšok prichádzali s veľkými očakávaniami. Pre tých ostatných, ktorí doposiaľ nestihli zažiť neopakovateľnú atmosféru tanečnej rozprávky divadlo pripravilo ďalšie – no tentoraz na dlhšiu dobu posledné – 4 predstavenia.

Zohraný umelecký súbor a tvorivý tím, ktorí na základe svojich bohatých skúseností s prácou s deťmi vytvorili nevšedné rodinné predstavenie, vám vo svojom podaní vyrozprávajú príbeh o Červenej Čiapočke. Zlomyseľného vlka po jej boku však nenájdete. Na jej ceste za slobodou, porozumením a priateľstvom ju bude sprevádzať starostlivá vlčia svorka, ktorá jej otvorí oči a srdce prírode a navždy zmení jej pohľad na svet.

Započúvajte sa do volania prírody, jej hlasom je Pastierka vlkov a svoj svet vám otvorí v stredu, 13. septembra o 17.00, v nedeľu 17. a 24. septembra o 16.00 a v stredu, 27. septembra o 17.00.

 

Na festivale Bratislava v pohybe bude po prvý raz tancovať robot


Bratislava v pohybe 2017

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe ponúkne rôzne podoby pohybovej kultúry. Jeho 21. ročník sa uskutoční od 1. do 22. októbra. v niekoľkých vnútorných priestoroch aj v uliciach.

BRATISLAVA 18.9. 2017 (bratislavskenoviny.sk)

„Prvýkrát budeme mať umelca z Taiwanu. Tanečník, choreograf a vynálezca Huang Yi prináša prepojenie tanca s robotom, čo sme tu ešte nemali. Robotický spoločník Kuko s tanečníkom odkrýva humanitu a harmonické prepojenie tanečného umenia s vedou. Robot váži takmer tonu a jeho technická príprava potrvá dva dni. Týmto predstavením otváral v roku 2013 najvýznamnejší festival pre digitálne umenie Ars Electronica v rakúskom Linzi. Predstavil sa aj vo Vancouveri, New Yorku a inde,“ uviedla dnes riaditeľka festivalu Miroslava Kovářová (na fotografii).

Podľa nej výnimočnosťou tohto ročníka sú aj štyri predstavenia zo siedmich, v ktorých je výrazne prepojený tanec s výtvarným umením. Napríklad pred Goyovým obrazom 10 tanečníkov španielskeho súboru La Veronal predvedie choreografiu Marcosa Moraua Siena. Autor Morau sa inšpiroval týmto talianskym mestom, pretože v tvorbe ho zaujíma umiestnenie ľudského tela v mestskej krajine, čím vytvára analógiu medzi tancom a geografiou. Okrem umelcov z Južnej Kórey, Slovinska, Švajčiarska a Maďarska sú medzi účinkujúcimi aj Slováci.

Yuri Korec zatancuje predstavenie d-Body-m. Divadelná spoločnosť Debris Company pripravila umelecky náročný projekt Wow, ktorý prepája tanec s vizuálnym umením, performanciou a site specific. Šesť ďalších popredných slovenských tanečníkov predvedie Kilometrový tanec v centre Bratislavy. „Toto je naše sprievodné podujatie festivalu a bude za každého počasia. Keďže v meste nemáme priestor na stálu tanečnú scénu, vyjdeme s tancom aj do verejného priestoru medzi ľudí,“ zdôvodnila Kovářová.

Jaro Viňarský, Ján Valík, Soňa Ferienčíková, Martina Hajdyla Lacová, Lívia Balážová a Radoslav Piovarči, každý z nich počas štyroch víkendov zatancuje svoj kilometrový popoludňajší tanec. Trasa vedie z Kamenného námestia cez Dunajskú ulicu, Námestie SNP, Klobučnícku, Nedbalovú, Laurinskú ulicu a ďalšími priestormi až na Hlavné námestie. „Budem rád, ak nielen ja budem tancovať a spolu s divákmi vytvoríme pohybovú komunikáciu,“ dodal Viňarský.

Slovenské národné divadlo prinesie v novej sezóne 17 premiér


Balet SND: Sezona 2017 - 2018

Tradične sezónu SND otvorí Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční už túto sobotu.

BRATISLAVA 8.9. 2017 (kultura.pravda.sk)

Činohra SND avizuje spolu deväť premiér a v jej repertoári z predchádzajúcich sezón ostáva vyše 30 titulov. Opera obohatí sezónu o päť noviniek a svojim priaznivcom popri tom ponúka aj vyše 20 už uvádzaných diel. Prvá baletná scéna Slovenska bude mať v tejto sezóne tri premiéry, ktoré doplnia viac ako desať titulov zo súčasného repertoáru.

Každý zo súborov národného divadla však myslí aj na deti a prinesie i detské predstavenia. Napríklad Balet SND pripraví kurzy baletu pre najmenších, tzv. baletnú prípravku. Tradične sezónu národného divadla otvorí Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční už túto sobotu a sezóna na záver vyvrcholí medzinárodným festivalom Eurokontext.sk, tento raz venovanom opere a baletu.

Sezóna 2017/2018 je podľa riaditeľa Činohry SND Romana Poláka zavŕšením piatich tematických sezón, ktoré provokovali, inšpirovali, prepájali so svetom i pozerali na všetky biele miesta našej histórie. „Prešli sme si sezónou hriechu, následne sme v slovenskej sezóne preskúmali dôležité témy i osobnosti svojej histórie, potom sme prepájali zahraničných režisérov a slovenských autorov a naopak. A teraz už prichádza čas navrátiť sa ku klasike,“ avizuje Polák. Činohra tak ponúkne známe diela Williama Shakespeara – Veselé paničky Windsorské v réžii Petra Mikulíka a Richard III. v réžii Martina Čičváka. Inscenáciu Zjavenie alebo hrobárova dcéra od Viliama Klimáčka uvidia diváci v réžii francúzskeho hosťa Vladimíra Serreho. Tento titul zavŕši projekt činohry, v ktorom slovenské texty inscenujú zahraniční režiséri. Na zozname noviniek je v sezóne 2017/2018 aj divadelná adaptácia najznámejšieho diela Alberta Camusa Cudzinec, ďalej spracovanie klasickej gréckej drámy – Sofoklovej Antigony, na doskách SND ožije aj Pred západom slnka od nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Gerharta Hauptmanna, svetoznámy román Vojna a mier Leva Nikolajeviča Tolstoja, Nový systém od nórskeho dramatika Bjornstjerna Bjornsona a riaditeľ Činohry SND Roman Polák ako režisér uvedie drámu Henrika Ibsena Heda Gablerová.

Činoherný komorný priestor, Modrý salón ponúkne naďalej priestor pre netradičné projekty a aj v sezóne 2017/2018 pripraví niekoľko inscenácií na kontroverzné témy a o kontroverzných osobnostiach. Činohra SND avizuje pokračovanie vzdelávacích projektov – „Od textu po predstavenie“ a „Hovorme o divadle, nebojte sa diskutovať“. Prinesie i Dielňu tvorivého písania pre mladé autorky a autorov, ktorí svoje dramatické kusy nechcú nechať založené v zásuvkách. Inscenácia Natálka v rámci projektu Divadlo proti extrémizmu uzavrie svoje putovanie koncom kalendárneho roka. V rámci projektu však vzniká i nová, viac interaktívna hra, avizuje naša prvá činoherná scéna. Viac o vzdelávacích aktivitách SND možno nájsť na jej webstránke, na www.snd.sk.

Pätica premiérových titulov Opery SND v 98. sezóne je síce podľa riaditeľa operného súboru Slavomíra Jakubeka rôznorodá a z odlišných národných hudobných kultúr, kvalitu všetkých operných diel však už dôkladne preveril čas. V prvej premiére sa spoločne predstavia operný a baletný súbor dvoma jednoaktovkami. Obe sú z dielne majstra francúzskeho impresionizmu Mauricea Ravela a konkrétne pôjde o jednodejstvovú hudobnú komédiu Španielska hodinka a balet na motívy starogréckej mytológie Dafnis a Chloé.

Novinkou bude i veľkolepá rozprávková freska zakladateľa ruskej národnej hudby Nikolaja Rimského-Korsakova Sadko v réžii amerického režiséra Daniela Kramera, ktorú Opera SND pripravuje v koprodukcii s Flámskou operou v Antverpách a Gente. Opereta Poľská krv bude holdom jej autorovi dirigentovi a skladateľovi Oskarovi Nedbalovi, s ktorým sa spájajú prvé roky existencie národného divadla. Pod taktovkou Mariána Vacha, ktorý sa na scéne Opery SND predstaví po prvý raz s vlastným hudobným naštudovaním, a v réžii generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského budú v humornej operetnej inscenácii účinkovať poprední sólisti i hostia operného domu.

Operná sezóna vyvrcholí premiérou klasickej talianskej opery, Pucciniho Toscy. Deti opera poteší novým projektom v spolupráci s Martinom Vanekom. Detské putovanie viacerými opernými príbehmi s názvom Z opery do opery už tradične premiérovo zaznie v rámci Dňa otvorených dverí, teda v sobotu 9. septembra. Opera v upravenej podobe pokračuje aj v cykle komorných vokálnych koncertov Voci da camera, avizuje obľúbený Silvestrovský koncert a zaujímavé výklady o histórii našej prvej opernej scény znalca slovenskej opernej kultúry Jaroslava Blaha.

Balet SND sa s Operou SND podieľa na už spomínanom predstavení na hudbu Mauricea Ravela. Predstaviteľka najmladšej choreografickej generácie a dlhoročná sólistka súboru Reona Sato v ňom predstaví svoju adaptáciu baletu Dafnis a Chloé. Mimoriadny zážitok sľubuje podľa slov riaditeľa Baletu SND Jozefa Dolinského ml. prvé naštudovanie diela Borisa Eifmana na Slovensku. Drámu Za hranicami hriechu na motívy novely Fiodora Dostojevského Bratia Karamazovovci doplní hudba Richarda Wagnera, Modesta Petroviča Musorgského a Sergeja Rachmaninova.

„Jarná premiéra Baletu SND bude oslavou klasického baletného odkazu a poctou choreografickému géniovi Mariusovi Ivanovičovi Petipovi. Pri príležitostí 200. výročia jeho narodenia uvedieme v spolupráci s Petipa Heritage Found St. Petersburg v slovenskej premiére monumentálnu romantickú baletnú fresku Esmeralda, podľa románu Victora Huga Chrám matky božej v Paríži,“ avizuje Dolinský v svojom texte k novej sezóne. Balet SND pokračuje aj v novej sezóne v organizovaní svojich projektov, ako sú diskusie Okno do baletu, v Baletnej prípravke SND pre najmenšie talenty, tiež v spolupráci s Tanečným konzervatóriom Evy Jaczovej v Bratislave a s Katedrou tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave.

Bratislava sa rozlúči s letom veľkým nedeľným kultúrnym programom


Rozlucka s letom 2017

Zábava vo veľkom štýle bude v nedeľu 10. septembra v centre mesta. Potrvá od 14. do 22. hodiny. Ponúkne hudbu, tanec, divadlo, tvorivé dielne, akrobaciu a ďalšie aktivity.

BRATISLAVA 8. september 2017 (dobrenoviny.sk)

Mesto Bratislava pripravuje veľkú kultúrnu fiestu s názvom Rozlúčka s letom. Jeho druhý ročník sa uskutoční v nedeľu 10. septembra v centre mesta.

“Pokračujeme vo vlani úspešne začatom podujatí a Štúrovu ulicu so Starým mostom opäť zatvoríme pre dopravu a otvoríme pre verejnosť. Bude tam pestrá kultúrna ponuka a zábava, na ktorú pozývam všetkých Bratislavčanov. Výluku električiek do Petržalky cez Starý most nahradí autobusová linka X95 z Vyšehradskej k Nemocnici sv. Michala,” uviedol na dnešnej tlačovej konferencii primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Zábava vo veľkom štýle potrvá od 14. do 22. hodiny. Ponúkne hudbu, tanec, divadlo, tvorivé dielne, akrobaciu a ďalšie aktivity. Deti zabaví Divadlo FI, Baby Band Fíha Tralala, Divadlo SkufraVon, čítanie rozprávok, bublinová show alebo tanečný workshop s Laci Strikem. Náramky, tričká, náhrdelníky, kvetinové čelenky a rôzne suveníry si možno vyrobiť v tvorivých dielňach.

Po Starom moste bude obojsmerne premávať historická električka, v ktorej zazneje hudba. V iných priestoroch sa okrem zóny klasickej hudby predstavia skupiny rôznych žánrov, dídžej Gogo, Saxophone syncopators či bubnovačka s Abadá Capoiera. Hudobná chillout zóna s diskotékovým pódiom a výhľadom na Dunaj i Bratislavský hrad bude na Starom moste.

“Novinkou je tanečný veľtrh s desiatkami skupín, ktoré budú tiež ponúkať vstup do kurzov a klubov. To znamená, že rodičia, ktorí ešte váhajú, čo majú robiť ich deti od septembra, sa môžu v nedeľu rozhodnúť. Toľko tanečníkov v jednom priestore sme tu ešte nemali,” prezradil riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska Vladimír Grežo.

Zóna pre približne 200 tanečníkov bude siahať od Mestského divadla P. O. Hviezdoslava na Laurinskej ulici, cez Štúrovu, po šieste pódium. O tanečnú zábavu sa postará Avalon Irish Dance Academy, Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej, Tanečná škola elledanse, detský folklórny súbor Klnka, Tanečná škola Mirky Kosorínovej, La Dansa School, umelecký súbor Lúčnica a iné súbory. Predvedú spoločenské a ľudové tance, balet, rokenrol, latino, sambu, swingové, írske a iné tance. V športovej zóne možno obdivovať odvahu a umenie parkúrových akrobatov a bikerov na bicykloch.