Category Archives: Rozhovory

SĽUK verzus Śląsk, alebo čo na folklóre očarilo Slovenku Martinu a Poľku Kasiu


Katarzyna Grysko a Martina Nadzamová v krojoch. Foto - Stano Stehlík

SĽUK verzus Śląsk, alebo čo na folkJedna je Slovenka a druhá Poľka, ale sú si veľmi podobné. Martina Nadzamová a Katarzyna Grysko prepadli folklóru, profesionálne ho tancujú a učia folklór milovať aj deti a dospelých. Rozprávali sme sa s tanečnicami zo Slovenska a Poľska počas výnimočného projektu Južné helokanie, ktorý spojil dva najvýznamnejšie ľudové súbory z týchto krajín: SĽUK a Śląsk.

Šesť cudziniek, šesť miest Bratislavy. Baletky Slovenského národného divadla ukázali, kde najradšej trávia čas


Sarah Millner: Nad vecou sa cíti na moste

Do Bratislavy prišli z rôznych kútov sveta, aby svojím umením potešili slovenského diváka. Každý deň dlhé hodiny derú baletné špičky a tvrdo trénujú, no rady trávia svoj čas v kaviarni, na brehu Dunaja či v prírode. Šesť sólistiek baletného súboru SND vzalo redakciu aprilmagazin.sk na svoje obľúbené miesta v Bratislave, aby im povedali svoj príbeh a ukázali, aké sú mimo divadelných dosiek.

Chuťovky zo sveta moderného baletu


Predstavenie 5 to 12 uvedie na medzinárodnom tanečnom festivale Chorea Chorvátske národné divadlo Split. Autor: HNK SPLIT

“Klasický balet som nechcel vymeniť za súčasný tanec. Sledujem však trendy, ktoré sa rozvíjajú v západnej Európe,” tvrdí Igor Kirov. Slovami macedónskeho choreografa možno charakterizovať baletný žáner, na ktorý sa zameriava medzinárodný tanečný festival Chorea.

Jozef Dolinský: Vášeň sa nedá kúpiť, tú musíte zažiť


zo zákulisia príprav spotu ku pripravovanej premiére

Tanec má v génoch. Lákal ho šport, venoval sa hudbe, no počas štúdia na konzervatóriu prepadol tancu. V Národnom divadle stvárnil desiatky hlavných postáv a popritom vyštudoval dve vysoké školy. Aj dnes, na poste riaditeľa Baletu SND, ho láka rozširovať svoje poznanie. Jeho baletnú rodinu tvorí sedemdesiat tanečníkov šestnástich národností. Čo okrem baletu napĺňa jeho svet?