Košický balet ukáže v Nočnej skúške zákulisie


Diváci sa stanú svedkami toho, čo býva ich oku zvyčajne skryté. Nočná skúška je o príprave atraktívnej divadelnej inscenácie – tanečného muzikálu.

Košice 17. novembra 2014 (SDKE) – Riaditeľ divadla si sľubuje divácky úspech, tanečníci sa snažia zvládnuť kreácie ambiciózneho choreografa, dramaturgičke sa každá vec zdá nemoderná a ošúchaná a režisérovi sa rozpadá všetko pod rukami. Ale ako vždy v divadle – všetko napokon nejako dopadne. Rozdiel je len v tom, že tentoraz pred zrakmi divákov.

Na príprave tejto inscenácie spolupracujeme aj s konzervatóriom na Exnárovej, aj s našou činohrou. Herci budú mať vlastné postavy, napríklad dramaturgičku, ktorá žije 25 rokov v Holandsku a vie, ako má vyzerať moderné tanečné divadlo, režiséra, ktorý je dosť v dezolátnom stave, ale aj šéfa baletu, ktorého nikto nechcel. Celý príbeh začína skúškami, konkurzmi na jednotlivé postavy a končí zvláštnym nepodarkom, pretože keď je veľa odborníkov a neprajníkov, tak divadlo nefunguje. Príbeh prinesie aj sfilmované zábery zo zákulisia, kde diváci uvidia, to čo sa deje v útrobách vrátane vzniku romantických vzťahov medzi tanečníkmi a celé to končí tým, že choreograf si potajomky pripraví vlastnú šou na súčasnú hudbu, populárnu aj džezovú a celá táto časť by mala byť humorná,” približuje svoj nový projekt Šoth. Ako dodal, chcú divákovi ukázať to, že aj zákulisie je v divadle veľmi dôležité. „Chceme to predstavenie urobiť tak trochu aj pre nás samých, ukážeme tam naše skúsenosti, ktoré sme zažili v divadlách,” vraví Šoth.

Spojenie činohry a baletu je podľa Šotha tým, čo ukáže, čo je divadelné remeslo a umenie. „Chceme sa trochu pousmiať aj nad sebou nad tým, že avantgarda môže viesť k úbytku divákov a niekedy už nemá v divadelníctve hranice. A ukázať aj to, že divadlo je o emóciách a vzťahoch,” dodáva Šoth. Hoci s košickým súborom pripravil už množstvo inscenácií, aj komických či s nádychom humoru, najnovší projekt bude úplne iný. Predovšetkým výberom hudby, v ktorej bude dominovať jazz. „Rytmicky sú tance pre súbor veľmi náročné, ale spojením s hudbou môžu mladému divákovi ukázať, že aj v divadle nájde to, čo má rád. A súbor objaví nový žáner,” vysvetľuje Šoth.

video