Romano Jilo vycestoval do Ruska. V svetoznámom divadle si vyslúžil standing ovation


Romano Jilo v Rusku

Zvolenský rómsky súbor sa vrátil z turné. Pozrite, čo všetko zažili jeho členovia na doskách svetoznámeho divadla Romen!

 

BRATISLAVA, 2. októbra 2018 (zvolen.dnes24.sk)

Zvolenský folklórny súbor Romano Jilo absolvoval vystúpenia v profesionálnom rómskom divadle Romen v Moskve. V Slovenskom dome si zatancovali popri speváckej zložke v ktorej spievali aj herci legendárneho filmu „Cigáni idú do neba“. Domov si odniesli pochvaly a zážitky.

Napriek tomu, že ich na hraniciach s Ruskom kontrovali ako utečencov a cesta autobusom trvala takmer dva dni, turné súboru Romano Jilo vraj stálo za to. „Vystupovali sme na doskách svetoznámeho divadla Romen, kde je kapacita asi 500 ľudí,“ hovorí hrdo Peter Kačica, vedúci súboru, ktorý má na starosti choreografiu. Divadlo Romen vzniklo v roku 1931 a dnes je centrom rómskej kultúry nielen v Rusku, ale známe je na celom svete.

Romano Jilo do Ruska vycestovali spolu so ZUŠ Lavuta Alexandra Daška z Banskej Bystrice a ich projektu Cigánsky oheň. ZUŠ Lavuta už takmer rok zastrešuje aj vzdelávanie mladých Rómov vo Zvolene.

Napriek počiatočným obavám deti z mestského rómskeho súboru Romano Jilo Zvolen a Krupina vystúpenie zvládli. „Mali sme veľmi dobré ohlasy, vyslúžili sme si dokonca standing ovation,“ hovorí Peter Kačica s úsmevom. V divadle Romen vystúpili po boku umelcov z divadelného súboru Ruska Roma, spolu s ktorými si zatancovali. „Nemali sme to nacvičené, improvizovali sme,“ hovorí Šimon Kandráč, 14-ročný tanečník a hudobník, ktorý je asi najväčším talentom zvolenského súboru. Vypracoval sa z dieťaťa, ktorému chýbali základné návyky na disciplinovaného mladého muža, ktorý dnes reprezentuje mesto.

V Slovenskom dome pri Zastupiteľskom úrade Veľvyslanectva Slovenskej Republiky v Moskve tancovali deti z Romano Jilo spolu s umelcami z kultového filmu „Cigáni idú do neba.“ „Rusi si svoj folklór viac udržiavajú, nezabúdajú na tance alebo jazyk, kým slovenskí Rómovia rómske ľudové piesne už ani nepoznajú,“ hovorí Kačica. Aj keď prístup k rómskej kultúre na Slovensku a v Rusku je odlišný, na vystúpení ukázali hlavne to, čo ich spája. „Ukázali sme temperament, farebnosť, to je niečo, na čo môžeme byť hrdí,“ vysvetľuje.

Tréner Peter Kačica, ktorý deti vedie, sprevádza na vystúpeniach a aj s nimi vystupuje, vraví, že turné v Rusku si deti zaslúžili. „Turné bolo odmenou za ich tri roky ,makania´ na sebe. Bol to aj test, či takúto náročnú cestu zvládnu,“ hovorí choreograf. Najviac je hrdý na to, že sa za deti nemusel hanbiť. „Rusi možno majú väčšiu honosnosť, čo sa týka krojov a kostýmov, no my sme sa nedali zahanbiť a kultúru slovenských Rómov sme predviedli v plnej paráde. Deti navyše ukázali svoju disciplinovanosť a dobré správanie,“ spomenul.