Jedinečný Festival Ruského klasického baletu sa uskutoční v Bratislave. Diváci uvidia štyri najznámejšie svetové baletné predstavenia


Festival Ruského klasického baletu sa uskutoční v Bratislave v NTC Aréne 17.-20. októbra. Všetky predstavenia bude hrať divadlo – Moscow State Ballet. Je to divadlo klasického baletu, ktorého primabalerínou je absolventka Akadémie Moskovského Štátneho Akademického Veľkého Divadla Ľudmila Titovová. V rámci festivalu počas 4 dní diváci uvidia štyri najznámejšie svetové baletné predstavenia.

 

BRATISLAVA, 22: septembra 2019 (hlavnespravy.sk)

V roku 1906 vynikajúci umelec Sergej Ďagilev usporiadal prvú „Ruskú sezónu“ v Paríži. „Ruské sezóny“ sa konali až do roku 1929. Čo sú to „Ruské sezóny“? Ide o sériu európskych turné najlepších predstaviteľov ruskej kultúry a umenia. A teraz, o 90 rokov neskôr, SHOW SLOVAKIA oživuje RUSKÉ SEZÓNY a podobne ako S. Ďagilev ich začína s baletom.

Súčasnú primabalerínu Ľudmilu Titovovú noviny „The Gulf Time“ nazvali „baletka a učiteľka svetovej triedy“. Ľudmila Titovová sa stala jednou z hlavných postáv  dokumentárneho filmu o histórii baletu „Symboly ruského baletu“.

Prioritnou činnosťou divadla je zachovávanie najlepších tradícií ruskej školy klasického baletu. Ruský balet je predovšetkým o emóciách, vnútorných pocitoch duše, vyjadrené tancom. Súbor divadla tvoria absolventi najlepších choreografických škôl v Rusku, ktorí majú okrem vysokej úrovne technických zručností aj vynikajúce herecké schopnosti, schopnosť úplne sa reinkarnovať na javisku.

Do divadla boli pozvaní aj poprední sólisti Moskovského Štátneho Akademického Boľšého Divadla a Mariinského Divadla Petrohradu. Súčasťou repertoáru divadla sú celovečerné balety, doplnené úžasnými farebnými dekoráciami a kostýmami, ktoré najviac vystihujú ducha danej doby. V rámci festivalu počas štyroch dní diváci uvidia štyri najznámejšie svetové baletné predstavenia.

17.10.2019. – „Labutie jazero“. Festival otvorí najslávnejší balet na svete, balet Petra Iľjiča Čajkovského. Tento balet bol prvýkrát predstavený 4. marca r. 1877 na javisku Moskovského Boľšého Divadla, kde vystúpili umelci cisárskeho súboru. A odvtedy zostáva najobľúbenejším baletným predstavením divákov po celom svete.

18.10.2019. – „Rómeo a Júlia“. Balet Sergeja Sergejeviča Prokofjeva podľa tragédie Williama Shakespeara. Premiéra baletu v skrátenej verzii sa uskutočnila v roku 1938 v Brne (ešte za Československej republiky). Celé baletné predstavenie po prvý raz sa uskutočnilo v Mariinskom Divadle v Petrohrade v roku 1940.

19.10.2019. – „Luskáčik“. Balet Petra Iľjiča Čajkovského bol prvýkrát predstavený 18. decembra r. 1892 v Mariinskom Divadle v Petrohrade. Je druhým najslávnejším baletom po „Labuťom jazere“ z hľadiska uznania a počtu predstavení.

20.10.2019. – „Šípková Ruženka“. Festival uzavrie ďalšie baletné predstavenie veľkého ruského skladateľa Petra Iľjiča Čajkovského. „Šípková Ruženka“ mala premiéru 3. januára r. 1890 v Mariinskom Divadle v Petrohrade. Postupom času sa balet dostal medzi popredné svetové diela baletného umenia.

Pre milovníkov baletu a pre všetkých divákov, ktorí si nechcú nechať ujsť ani jedno vystúpenie, SHOW SLOVAKIA pripravila príjemnú akciu: PERMANENTKA. Pri nákupe vstupenky na 3 vystúpenia na rovnaké miesto v rovnakej cenovej kategórii bude vstupenka na štvrté predstavenie na tom istom mieste zdarma. Viac info TU.
Vstupenky v predaji na tomto mieste.