Adolphe Charles Adam: Korzár

Detaily predstavenia

Klenot klasického baletu v troch dejstvách a piatich obrazoch

Balet Adolpha-Charlesa Adama (1803 – 1856) Korzár je jedným z majstrovských diel éry romantického baletu a spolu s jeho ďalším slávnym dielom Giselle je súčasťou zlatého fondu svetového baletného repertoáru. Známy baletný libretista baletov 19. storočia Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges a choreograf Joseph Mazilier vytvorili farebný obraz zo života korzárov na základe rovnomennej Byronovej básne z roku 1814. Premiéra sa konala 23. januára 1856 na javisku Opéra de Paris. Časom boli do baletu pridané hudobné čísla iných skladateľov, príbeh však zostal rovnaký od roku 1856 až po súčasnosť.

Balet Korzár (Le Corsaire) patrí k tým dielam, ktoré sa zrodili vo Francúzsku, ale ich ďalšia existencia na svetových scénach je spojená so slávou baletu cárskeho Ruska. Za to, že dielo prežilo niekoľko storočí, vďačíme legendárnemu Mariusovi Petipovi, ktorý ho po prvý raz uviedol v Mariinskom divadle v roku 1899. Práve podľa jeho koncepcie dielo inscenuje choreograf Vasily Medvedev, autor jednej z najúspešnejších inscenácií Baletu SND Onegin.

Balet Korzár nesie výrazný odtlačok estetiky romantizmu. V príbehu z dobrodružného života korzárov, utkanom ako pestrý viacfarebný orientálny koberec, nechýba nespútaná vášeň, dramatické situácie, nebezpečenstvo a láska.

Hudba: Adolphe Charles Adam
Libreto: Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges, Joseph Mazilier, Marius Petipa
Choreografia a réžia: Marius Petipa, Vasily Medvedev
Asistent choreografie: Stanislav Fečo
Scéna a kostýmy: Pavol Juráš
Hudobné naštudovanie a dirigent: Martin Mázik
Dirigent: Dušan Štefánek

Autor fotografie: Peter Brenkus

Vstupné: 25€, 20€, 10€
Kúpiť vstupenku je možné tu.