DEMOCRAZY / Ako olúpať cibuľu bez plaču

Detaily predstavenia

predstavenie rakúskej skupiny súčasného tanca

Idea/koncept/choreografia: Helene Weinzierl
Spolupráca na choreografii a tanec: Yuri Korec, Honza Malík, Viviana Escalé, Lucia Kašiarová
Hudba: Oliver Stotz
Svetelný dizajn: Peter Thalhamer
Produkcia: cieLaroque/Helene Weinzierl

Predstavenie rakúskej skupiny súčasného tanca cieLaroque/Helene Weinzierl si kladie aktuálne otázky týkajúce sa života súčasnej spoločnosti a umeleckými prostriedkami hľadá odpovede.
Nech žije sloboda voľby! Každý deň si môžeme vybrať z veľkého množstva dostupných možností. Blondínka alebo brunetka, zelená červená alebo čierna, televízia alebo nelegálne sťahovanie, papája alebo mango. Všetko je k dispozícii, je tu nespočetne množstvo možností. Teraz, keď to všetko môžeme mať, naozaj si vyberáme všetko podľa našich vlastných potrieb?
Predstavte si, že rozhodnutie je reprezentované cibuľou. Znamenala by každá vrstva jednu možnosť? Čo ak by človek postupne odstránil tieto vrstvy/voľby? Priblížil by sa potom viac svojmu vnútornému ja? A najdôležitejšie, môže človek olúpať cibuľu bez toho, aby plakal? Kto je zodpovedný za stanovenie parametrov? Prečo by vlastne malo byť rozhodnutie opísané ako cibuľa? Naozaj máme slobodu voľby, alebo o nás rozhoduje niekto iný? Ak áno, do akej miery sme si vedomí tejto heteronómie?
Odváži sa niekto spochybňovať tieto parametre tým, že bude tvrdiť, že rozhodnutie nie je cibuľa, ale hruška, alebo možno dokonca, že rozhodnutie je v skutočnosti hruška? Aký vplyv to má na našu súčasnú demokraciu: nie je každá cibuľa hruška?

Tanečná skupina cieLaroque, ktorú založila rakúska choreografka Helene Weinzierl v roku 1995, patrí k popredným zoskupeniam rakúskej tanečnej scény. Skupina prezentovala svoju tvorbu na rôznych festivaloch na celom svete, vrátane USA, Japonska, Južnej Ameriky, Singapúru, Ruska a celej Európy. Niektoré inscenácie viac charakterizuje spojenie tanca a divadla, iné sa zaoberajú výhradne jasným a intenzívnym jazykom pohybu. V posledných rokoch sa skupiny zameriava na interdisciplinárnu tvorbu so zapojením videa. Väčšina produkcií sa tematicky zameriava na relevantné spoločensko-politické témy. Prvé celovečerné predstavenie skupiny, adaptácia textov slávnej francúzskej spisovateľky Marguerite Duras Feuerland, získal ocenenie v Nemecku. Inscenáciám systemssystems, …and the damage done, duo para ella >>> comida para dos a 0-0-0 > 5 boli udelené medzinárodné ceny. Inscenácia TROPEA couch potatoes paradise bola nominovaná na cenu Amnesty International pre umenie v Edinburghu v roku 2005. V roku 2009 skupina získala hlavnú cenu festivalu ARENA… of the young ArtsAréna v Erlangene.

Yuri Korec je slovenský tanečník, ktorý dlhodobo spolupracuje so skupinou cieLaroque. Absolvoval štúdium pedagogiky moderného tanca na VŠMU v roku 2002. Bol členom profesionálneho tanečného divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici (2001/02) a bol aj zakladajúcim členom zoskupenia Dajv, ktoré viedla choreografka Marta Poláková v Bratislave (2003/07). Spolupracoval s mnohými zahraničnými skupinami: Ventura Dance Company (Švajčiarko), Retina Dance Company (Belgicko), Jean Abreu Company (Anglicko), Stephanie Schober&Dance Company (Anglicko), Cocoondance Company a Stephanie Thiersch/Mouvoir (Nemecko). Momentálne je členom skupiny cieLaroque/Helene Weinzierl (Rakúsko). Od roku 1999 tvorí vlastné choreografie, z ktorých najvýznamnejšie sú: ph-neutral (2005), sólo new bit-new beat (2006), beat it (2009), multimediálne predstavenie h a b i t a t, ktoré produkovali Tanzplan Dresden, Semperoper Dresden a Palluca Tanz Schulle Dresden (2010). Od roku 2004 sa jeho umelecká tvorba rozšírila aj do oblasti filmu. Je spoluautorom a choreografom tanečných filmov The Day (2004), DARKROOM (2008) a VoiceS (2010), z ktorých posledný získal niekoľko významných ocenení na festivaloch v Európe, Kanade a USA. Yuri sa intenzívne venuje štúdiu somatickej metódy Rolfing ® – štrukturálna integrácia a stal sa prvým certifikovaným rolferom na Slovensku.

Lucia Kašiarová je absolventkou Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici a HAMU v Prahe, kde žije a umelecky pôsobí. Bola členkou Štúdia tanca v Banskej Bystrici pod vedením Zuzany Hájkovej. Ako tanečnica spolupracovala so slovenskými i zahraničnými choreografmi a performermi Petrou Fornayovou, Julyenom Hamiltonom, Milli Bitterli, Paulom Wenningerom, Olegom Soulimenkom, Mirkou Eliášovou a Jarom Viňarským na celovečerných inscenáciách i jednorazových projektoch. Venuje sa pedagogickej i produkčnej činnosti (festival TANEC PRAHA, Česká tanečná platforma). Je riaditeľkou občianskeho združenia ALT@RT, umeleckou riaditeľkou priestoru Studio ALT@ – Hala 30 a festivalov Kašparův Kolínský Mimoriál a HYBAJ HO! V roku 2012 získala prestížne ocenenie Tanečnice roku, ktoré udeľuje odborná porota festivalu TANEC PRAHA.

Vstupné: 10€
Kúpiť vstupenku je možné tu.