Sen noci svätojánskej / F. Mendelssohn-Bartholdy, Youri Vámos

Detaily predstavenia

balet podľa Williama Shakespeara

Shakespearovsky zamotaná hra o zaľúbencoch Hermii a Lysandrovi, Helene a Demetriovi, o kráľovi a kráľovnej škriatkov a víl Oberonovi a Titánii, o škriatkovi Pukovi, ktorý má v tom všetkom prsty, patrí k najobľúbenejším komédiám svetovej literatúry.

Les ako dejisko príbehu predstavuje v réžii Youriho Vámosa neznámu zem, krajinu nikoho, v ktorej sú zmazané hranice medzi prírodným a ľudským bytím. Mladí muži a ženy sa stretávajú v nočnom lese – netušiac, že sa tam stanú obeťou kúziel a čarov škriatkov a čarodejníc. Už čoskoro sa ocitnú v spleti netušených pocitov. Pôvodný príbeh hry Williama Shakespeara predstavuje Youri Vámos vo svojej baletnej komédii ako súhru aj zmätok dvoch svetov – duchov a ľudí. Antiku a imaginárny svet fantázie posúva do súčasnosti, do sveta dnešných mladých ľudí a ich ľúbostných peripetií.

„Sen noci svätojánskej predstavuje komplikovanú, univerzálnu, ironickú komédiu o problémoch ľúbostného života ľudí, a to všetko v spojení s romantickou hudbou. Je dôležité, aby predstavitelia neboli len tanečníci, ale tancujúci herci. Ak sa mi to podarí, potom možno aj diváci, ktorí Shakespeara nečítali, zažijú rovnakú radosť a potešenie ako ja.“ Youri Vámos

Choreografia a réžia: Youri Vámos
Naštudovanie: Joyce Cuoco, Alexei Afanasiev
Hudobné naštudovanie: Peter Valentovič
Scéna: Pavol Andraško
Kostýmy: Adriena Adamíková
Svetelný dizajn: Klaus Gärditz
Účinkujú: Samuel Price, Orazio Di Bella, Isa Ichikawa, Sakura Shojima, Sumire Shojima, Dominic Ballard, Yuki Kaminaka, Andrej Szabo, Romina Kołodziej, Dansaran Vandanov, Juraj Žilinčár, Davide De Biasi, Kristína Luptáková, Viola Mariner, Peter Dedinský, Andrej Kremz, Dominik Slavkovský, Chelsea Andrejic

Spoluúčinkujú sólisti a zbor Baletu SND, sólisti a zbor Opery SND, žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej a orchester SND.

Vstupné: 5€
Kúpiť vstupenku je možné tu.