Večer autentického folklóru

Detaily predstavenia

vecer_autentickeho_folkloru

folklórny cyklus

Už tradične sa sa pri umeleckom programe a ľudovej zábave stretnú rodáci a milovníci autentického folklóru. Cieľom tohto folklórneho cyklu, ktorý má dlhoročnú tradíciu, je prinášať do Petržalky jedinečné spojenie tradičnej hudby, tanca, ľudových zvykov a gastronómie pre všetkých milovníkov folklóru. Celý program aj  jedlá pripravujú obyvatelia pozvanej obce a prezentujú sa aj ľudoví umelci svojimi výrobkami. Ani tento krát nebudú chýbať špeciality z okolia hosťujúceho mesta.

Účinkujú: folklórny súbor Rozvadžan

Folklórny súbor ROZVADŽAN z Trenčianskych Stankoviec patrí medzi nové folklórne súbory. Vznikol len v roku 2011. Impulzom pre vznik tohto súboru boli oslavy 800. výročia prvej písomnej zmienky o obci Rozvadze. Priaznivci folklóru sa však stretávali na rôznych obecných vystúpeniach podstatne skôr. Obec Rozvadze sa zlúčila v roku 1972 s okolitými obcami Sedličná, Malé Stankovce a Veľké Stankovce do jednej obce s názvom Trenčianske Stankovce s terajším počtom obyvateľov 3 150. Obec Trenčianske Stankovce leží na úpätí Považského Inovca na ľavom brehu Váhu asi 8 km od krajského mesta Trenčín.

V súčasnosti má súbor 45 členov. Tvoria ho nadšenci v seniorskom veku ale aj stredná generácia. Hudobný doprovod zabezpečuje charakteristická skupina heligónkarov s klarinetom a ozembuchom pod vedením Ľuboša Šišovského. Odborné vedenie skúšok a nácvikov vykonávajú hosťujúci folkloristi Jarka Kohútová a Ing. Jozef Lehocký. Nových mladých folkloristov v Detskom folklórnom súbore Stankovčan pri ZŠ Jána Lipského vychováva dlhoročná pedagogička pani učiteľka Bočáková . Predsedom folklórneho súboru je Ing. Vendelín Sedláček .

Vo svojej činnosti sa zameriava na vyhľadávanie, zbieranie a uchovávanie ľudových zvykov, piesní a tancov z pôvodných ale aj z okolitých dedín a formou verejných vystúpení propagovanie folklórneho bohatstva z trenčianskeho regiónu. Vďaka nadšeniu, elánu a obetavosti všetkých členov , ale aj podpore vedenia Obce a ZŠ Trenčianske Stankovce, tento kolektív prináša radosť a potešenie všetkým priaznivcom ľudového umenia.

Na záver programu bude spoločenské posedenie pri ľudovej hudbe a občerstvení domácimi špecialitami.

Realizované s podporou Nadácie Vladimíra Bajana, Ministerstva kultúry SR a Bratislavského samosprávneho kraja

Vstupné: 10€
Kúpiť vstupenku je možné tu.