Američania len ústa otvárali! Lúčnica si svojím vystúpením podmanila New York


UN Day 2017, General Assembly Hall, United Nations, New York, USA

Pre Slovensko mal tohtoročný Deň OSN osobitnú príchuť, keďže sa v utorok na oslavách tohto sviatku po prvý raz v dejinách OSN predstavili aj slovenskí umelci.

New York 25. októbra (dobrenoviny.sk)

Medzinárodné spoločenstvo už 72 rokov oslavuje 24. október ako Deň Organizácie Spojených národov – sviatok vstupu Charty OSN do platnosti. Táto univerzálna medzinárodná organizácia vznikla v roku 1945 s cieľom po druhej svetovej vojne pomôcť vo svete udržať mier. Každoročne preto patrí 24. október medzi najdôležitejšie dni v kalendári OSN. TASR o tom v stredu informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.

Pre Slovensko mal tohtoročný Deň OSN osobitnú príchuť, keďže sa v utorok na oslavách tohto sviatku po prvý raz v dejinách OSN predstavili aj slovenskí umelci. V sále Valného zhromaždenia vystúpil umelecký súbor Lúčnica s predstavením, ktoré sa nieslo v znamení motta Potenciál v rôznorodosti.

“Túto tému považujem za mimoriadne vhodnú práve pre dnešný deň a toto prostredie. Rôznorodosť je chlebom a soľou multilateralizmu. Bez neho by sme sa vrátili tam, kde bol svet pred 45 rokmi: keď platilo len to, o čom rozhodla moc a vojenská sila,” uviedol na úvod podujatia Miroslav Lajčák, ktorý predsedá 72. zasadnutiu Valného zhromaždenia OSN.

Pokiaľ chceme naplno využiť potenciál v rôznorodosti, musíme sa ju podľa Lajčáka naučiť prijať. “Musíme komunikovať – a nielen v teórii, ale aj v praxi. Potrebujeme ozajstný dialóg namiesto série monológov,” dodal.

Generálny tajomník OSN António Guterres v posolstve adresovanom hosťom podujatia poďakoval Slovensku a Lúčnici a vyzdvihol schopnosť umenia zjednocovať a inšpirovať.

Slovensko malo unikátnu možnosť prezentovať počas sviatku OSN svoju kultúru a umenie pred zástupcami 193 krajín sveta. Žiadne iné publikum vo svete nebude tak reprezentatívne a rozmanité ako to, pred ktorým v utorok vystúpila Lúčnica, ktorá už 70 rokov otvára svojím umením srdcia a mysle publika po celom svete. Súbor Lúčnica sa ako kultúrny ambasádorom Slovenska predstavil v OSN pod novým logom “Lúčnica & Slovakia, Good Idea”.